Analyzing the determinants of R&D, its impact on productivity and efficiency of firms in the Turkish manufacturing industry
Türk imalat sanayindeki firmaların ARGE'nin belirleyicileri, ARGE?nin verimliliğe ve ekinliğe etkisi açısından incelenmesi
- Tez No: 321093
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. M. TEOMAN PAMUKÇU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
 - Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez araştırma geliştirme (AR-GE) ekonomisi üzerine üç ayrı çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma AR-GE harcamalarının belirleyicileri, ikincisi AR-GE harcamalarının verimliliğe etkisi, üçüncüsü de AR-GE harcamalarının teknik etkinliğe etkisi üzerine odaklanmaktadır. İlk bölümdeki araştırma sorusu yabancı sahipliğinin ve yabancı firmalardan kaynaklanan bilgi taşmalarının AR-GE harcamalarına etkisi ile ilgilidir. İkinci bölümde AR-GE harcamalarının ve yabancı sahipliğinin emek verimliliğine etkisi incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise AR-GE harcamalarının ve AR-GE yapanlardan kaynaklı bilgi taşmalarının teknik etkinliğe etkisi üzerinde durulmuştur. Tezin literatüre ilk katkısı Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) kullanılan yeni veri seti olmuştur. 2003-2007 yılları arasında TÜİK'in iki ayrı anketi firma bazında eşleştirilmiştir. İkinci katkı Heckman iki aşamalı prosedürünü enstrumental değişkenler ile birlikte panel veri ortamında kullanmış olmaktır. Üçüncü katkı da AR-GE yapan firmalar ile yapılmış olan mülakatlardır. Yabancı sahipliğinin AR-GE yoğunluğuna istatistiki olarak bir etkisi bulunmamıştır. Yabancı firmalardan kaynaklı bilgi taşmalarının ise AR-GEye olumsuz etkisi bulunmuştur. Fakat zamanla bu etki olumluya dönmektedir. AR-GE destekleri ve eğitimli elemanların da AR-GE yoğunluğuna olumlu etkisi varken firma büyüklüğünün AR-GE yoğunluğunu olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. AR-GEnin ve eğitimli elemanların verimliliğe etkisi olumlu ve istatistiki olarak anlamlıyken, AR-GEnin teknik etkinliğe etkisi olumsuzdur. Fakat yabancı firmalardan kaynaklanan bilgi taşmalarının teknik etkinliğe etkisi olumludur.
Özet (Çeviri)
This dissertation consists of three papers revolving around economics of R&D. The first paper analyzes the determinants of R&D expenditures with specific focus on foreign ownership and spillovers;the second paper studies the impact of R&D on productivity and the third paper analyzes whether conducting R&D enables Turkish manufacturing firms to catch up with sector leaders as fas as their productivity levels are concerned. The first contribution of the thesis is the use of newly available data from Turkish Institute of Statistics (Turkstat). Two different surveys of Turkstat are matched at the firm level for the years 2003-2007. The second contribution is the employment of a new methodology; Heckman two-stage procedure with instrumental variables for panel data. The third contribution is collection of qualitative data via interviews with R&D performing firms. Foreign ownership has no statistically significant effect on R&D intensity. Foreign knowledge spillovers exert a negative effect on R&D, but in time their effect becomes positive. R&D subsidies and skill affect R&D intensity positively while size influences it negatively. The effect of R&D and skill on productivity is positive and significant. The effect of R&D on technical efficiency is negative but knowledge spillovers exert a positive effect on technical efficiency.