Effects of swiss ball training on knee joint reposition sense, core strength and dynamic balance in sedentary collegiate students
Spor yapmayan üniversite öğrencilerinde isviçre topu antrenmanının diz eklemi yeniden pozisyonlanma algısı, karın&bel kası kuvveti ve dinamik denge üzerine etkisi
  1. Tez No: 321094
  2. Yazar: MUTLU CUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor yapmayan üniversite öğrencilerinde İsviçre topuyla yapılan egzersizlerin (1) diz eklemi yeniden pozisyonlanma algısı (diz propriosepsiyonu), (2) karın & bel kası kuvveti, (3) dinamik dengeye olan etkisini araştırmaktı. Bu tezde, iki farklı katılımcı grubu ve iki farklı antrenman metodu kullanılmıştır. İsviçre topu egzersizlerinin dizin propriosepsiyonu ve karın bel kası kuvvetine olan etkisini araştırmak amacıyla, 10 hafta süresince haftada 3 günlük bir antrenman programı uygulanmıştır (Çalışma 1). İsviçre topu egzersizlerinin dinamik denge üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla, 10 hafta süresince haftada 2 günlük bir antrenman programı uygulanmıştır (Çalışma 2). Birinci çalışmaya, spor yapmayan toplam 60 üniversite öğrencisi katılmıştır. İkinci çalışmaya ise spor yapmayan 47 üniversite öğrencisi katılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına gore, İsviçre topu egzersizleri dizin propriosepsiyonu ve karın-bel kası kuvveti üzerinde anlamlı etkiye sahiptir. Dinamik denge için, 10 haftalık İsviçre topu egzersizleri sonunda, her iki grubunda (İsviçre topu ve kontrol) dinamik denge skorları gelişmiştir. Bu yüzden İsviçre topu egzersizlerinin dinamik denge üzerine etkisi olup olmadığı anlaşılamamıştır. Sonuçta, vücut ağırlığını direnç olarak kullanarak, İsviçre topu ile yapılan dengesizlik antrenmanları, genel sağlık ve performans için gerekli olan propriosepsiyon ve karın-bel kası kuvveti üzerinde etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of Swiss ball training on (1) knee joint reposition sense (knee proprioception), (2) core muscle strength and (3) dynamic balance in sedentary collegiate students. In this thesis, two different participant groups and two different training methods were used. In order to evaluate the effect of Swiss ball training on knee proprioception and core strength, 3 days per week training was conducted throughout 10 weeks (Study 1). In order to evaluate the effect of Swiss ball training on dynamic balance, 2 days per week training was conducted throughout 10 weeks (Study 2). 60 sedentary university students participated in Study 1. 47 sedentary university students participated in Study 2. The results of the study indicated that Swiss ball training has significant effect on knee proprioception and core muscle strength. For dynamic balance, at the end of the 10-week Swiss ball training, in both groups (Swiss ball and control), dynamic balance scores were improved significantly. Therefore, effect of the Swiss ball training on dynamic balance could not be determined. As a conclusion, an instability training program using Swiss balls with body weight as resistance can provide prolonged improvements in joint proprioception and core strength which would contribute to general health and performance.