Effects of muscle fatigue on shooting accuracy in handball players
Hentbol oyuncularında kassal yorgunluğun atış isabetine etkisi
  1. Tez No: 321095
  2. Yazar: BEYZA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı erkek hentbol oyuncularında kassal yorgunluğun atış isabetine etkisinin araştırılmasıdır. 16 elit genç erkek hentbol oyuncusu (yaş: 17.12±1.74 yıl; boy uzunluğu: 185.26±7.17cm; vücut ağırlığı: 78.93±11.07kg) çalışmaya gönüllü olarak katılmışlardır. Çalışma laboratuvar ve saha testlerinden oluşmuştur. Laboratuvar testlerinde her 3 dakikada kan laktat konsantrasyonu ve kalp atım hızı ölçülmüştür. Bireysel yorgunluk protokolünün (30-15 intermittent fitness test) şiddetini belirlemek için gerekli VO2max değeri (VO2max değerinin %75'i) koşu bandı testinden elde edilmiştir. Saha testlerinde ise, öncelikle optimal şut hızı belirlendikten sonar katılımcılar her hedefe 4'er adet olmak üzere toplamda 16 adet şut atmışlardır. Sonrasında katılımcının 30-15IFT öncesi ve sonrasında laktat konsantrasyonu ölçülmüştür. Yorgunluk protokolünün hemen akabinde katılımcılar tekrar hedefe şut atmışlardır. Tüm şut performansları esnasında bileğin ivmelenmesi ve topun hızı ölçülmüştür. Kan laktat konsantrasyonunun 8mmol/L değerinin, RER değerinin 1'in ve kalp atım hızının maksimumun %90'ının üzerine çıkması testi sonlandırma kriteri olarak Kabul edilmiştir. Sonuç olarak, yorgunluğun atış isabetini değiştirmediği bulunmuştur. Yorgunluk öncesi ve sonrası atış isabet değerleri açısından atış tutarlılığı, top hızı, tepki zamanı, bileğin X, Y, Z eksenlerindeki ivmelenmesi değerleri arasında yüksek düzeyde anlamlı ilişki, tespit edilmiştir. Atış tutarlılığının isabetli atışlarda etkisi olduğu bulunmuştur. Top hızı isabetsiz atışlarda yorgunluk öncesinde etkili olmuştur. Fakat, yorgunluk sonrasındaki isabetli ve isabetsiz atışlarda hiç bir değişken etkili olamamıştır. Yorgunluk öncesi durumda bileğin sağdan sola hareketien önemli etken olmuş iken yorgunluk sonrası bileğin arkadan öne doğru olan hareketi daha çok önem taşır hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of muscle fatigue on shooting accuracy in male handball players. Sixteen elite young male handball players (age: 17.12±1.74 year; height: 185.26±7.17; body mass: 78.93±11.07) volunteered to participate in the study. The study composed of laboratory and field test sessions. In the laboratory test, maximal oxygen consumption (VO2max) obtained from treadmill running test, blood lactate concentration, heart rate monitoring at resting and every 3 minutes during running were measured. Running speed equal to 75% speed at VO2max values of participants was used as initial velocity for 30-15 intermittent fitness test (30-15IFT). In the field tests, after determined the optimum shooting velocity of each participant, they shots to each targets placed at the four corner of the handball goal 4 times, totally 16 times. Blood lactate concentration was measured from the earlobe of participant who completed shooting to target test session. Then, 30-15IFT was applied as fatigue protocol and at the end of the test, blood lactate concentration was measured again and participant repeated shooting to target test session immediately after fatigue protocol. During all shooting procedures, acceleration of wrist and speed of ball were recorded. Blood lactate concentration over 8mmol/L, 90% of HRmax, respiratory exchange ratio>1 and exhaustion of participant accepted ending criteria for the tests. As a result, no significant differences were found between pre-fatigue and post-fatigue protocols in terms of accurate and inaccurate shots. Shooting consistency, ball speed, response time, X, Y, Z axis of wrist acceleration variables highly correlated each other in terms of shooting accuracy both in pre and post fatigue conditions. Shooting consistency has an effect on accurate shots. Ball velocity has effect on inaccurate shots in pre-fatigue condition. However, none of variable has effect on accurate and inaccurate shots in post-fatigue conditions. In pre-fatigue conditions, right to left motion of wrist (X axis) was the most important motion, back to forward motion (y axis) was became more important in post fatigue condition.