Socio-political transformation in Uzbekistan: A study of urban mahallas in Tashkent
Özbekistanda sosyo-politik dönüşüm: Taşkentte kentsel mahalle çalışması örneği
  1. Tez No: 321096
  2. Yazar: AYŞE ÇOLPAN KAVUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
Bağımsızlıktan sonra, Özbekistan rejimi kentsel mahalle yönetimlerini özerk yerel yönetim ilan etmiş ve bu düzenlemeyi ademi merkeziyetçi bir yönetsel yapı inşasında en büyük adım olarak görmüştür. Bu tez, Özbekistan'ın Sovyet sonrası yeni kurumsal yapılanmasının analizinde, ?ademi merkeziyetçilik? literatürünün teorik olarak açıklayıcı bir kavram olup olmadığına dair eleştirel bir çalışmadır. Bu tez temel olarak, merkez ve yerel arasındaki diyalektik ilişkisinin çelişkili ya da uyumlu olmasının, merkezi düzeyde ulusal hakim sınıf ve onun hegemonyası ile yerel düzeyde yerel hakim sınıf ve onun yerel hegemonyası arasında uyum ya da uyumsuzluk tarafından belirlendiğini iddia etmekte ve merkeziyetçi ya da adem-i merkeziyetçi yönetsel yapıyı bu noktaya dayandırarak açıklamaktadır. Özbekistan'da merkezi ve yerel hakim sınıfların hegemonyaları ise, hem Sovyet rejimine hem de neo-liberalizmin yapısal hegemonyasına uyum ya da uyumsuzluk kapasitelerine göre şekillenmektedir.Tezin Taşkent mahallelerine dayanan alan çalışmasından çıkan en önemli bulgu, Sovyet rejimi boyunca kimlik politikasına göre şekillenmiş kentsel mahallelerin yönetimlerinin yeni devletin sınıf siyasetinden çok kimlik siyasetine dayanan yeni rejimine daha kolay adapte olduğu; tersine Sovyet rejimi tarafından sınıf politikasına göre şekillenen kentsel yaşam alanlarının yönetimlerinin yeni rejime uyum sağlarken zorlandığıdır. Bunun sonucunda, kentsel mahalle yönetimlerinin stratejileri devletin ideal mahalle kurgusu ile uyum göstermediğinde adem-i merkeziyetçileşme süreci, Özbekistan Devleti'nin merkeziyetçi müdahale stratejileri sonucu tersine dönmektedir. Sonuç olarak Özbekistan rejiminin hegemonik projeleri ve bu projelerin bir parçası olan adem-i merkeziyetçi politikası, merkezi devlet ve kentsel mahalle yönetimleri arasındaki diyalektik ilişki tarafından şekillenmektedir. Bundan dolayı söz konusu coğrafyada kentsel siyasetin dönüşümünü anlamada standart merkez-yerel ilişkisi öne süren herhangi bir paradigma yetersiz kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Uzbekistani state declared mahalla kengash as a local self-government in order to achieve decentralization in its administrative system. This thesis is a critical study of whether decentralization can be an explanatory concept in the examination of new institution-building in Uzbekistan. This thesis claims that dialectic relationship between the center and local state becomes conflictual when there is inconsistency between (a) (national) ruling class and its hegemony, and (b) (local) ruling class and its hegemony. The hegemony of both national and local ruling classes is shaped according to their capacity for conformity/dissention with the Soviet regime, and neo-liberal structural hegemony.This study based on a case study of Tashkent mahallas has demonstrated that decentralization process has been reversed as a result of the strategies of the Uzbekistani state when the different responses of the mahalla kengash do not conform to mahalla imagined by the state. Shortly, the urban mahalla kengashes of mahalla types which were shaped according to identity politics during the Soviet era could be easily adapted the new regime shifting from class to identity politics; whereas other mahalla types shaped according to class politics of the Soviet regime has fall in difficult situation. Finally, the decentralization policy and hegemonic projects of the regime have been shaped by the dialectic relationship between the state and mahalla kengash. Thus this relationship can be both spatio-temporally and socio-spatially differentiated. Consequently, it has argued that standard theoretical paradigms for understanding transition in post-Soviet local politics are less globally generalizable than previously thought.