Turkey's export competitiveness in the EU-15 market
Türkiye ihracatının AB-15 piyasasında rekabet gücü
  1. Tez No: 321124
  2. Yazar: SEDA EKMEN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ERLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'nin Avrupa Birliği-15 piyasasına (AB-15) yaptığı ihracatta rekabet gücünün AB-15 dışındaki rakip ülkelere karşı incelenmesidir. Çalışma, 1995 sonunda AB ile imzalanan Gümrük Birliği anlaşmasını izleyen yakın dönemi kapsamaktadır. Türkiye'nin AB-15 piyasasındaki durumu, `ihracat benzerliği', `ihracatta çeşitlenme', ihracatta `yoğun-yaygın marjlar', `açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler', `dinamik piyasa konumlanması' ve `rekabetçi tehdit' gibi ihracatta rekabet gücünün temel boyutlarına odaklanarak ayrıntılı olarak incelenmektedir. Bunun için bu tezde ilgili yazında yer alan çeşitli endeksler kullanılmaktadır ve kendi katkımız olarak bazı orijinal endeksler geliştirilmiştir. Tezde yer alan tüm endeksler, çalışmamızın konusu, zaman boyutu ve veri ayrıntısı bakımlarından Türkiye için ilk kez uygulanmıştır. Türkiye'nin AB-15 piyasındaki rekabetçi konumu, 30 ülke ile karşılaştırmalı olarak ve teknolojik özelliklerine göre sınıflandırılmış 3000'in üzerinde ihracat ürün-grubu için ülkeler arası ve endüstriler içi fiyat ve miktar farkları ele alınarak analiz edilmektedir. Analiz sonuçlarına dayanarak, Türkiye'nin AB-15 piyasasındaki rakipleri karşısında kullanamadığı fırsatları değerlendirebilmesi için ihracat stratejisini geliştirmesine ilişkin öneriler ülke, ürün ve teknolojik kategori düzeylerinde sunulmaktadır. Türkiye'nin rekabet gücünün daha yüksek katma değer yaratan ürünlere doğru akılcı ve stratejik biçimde yönlendirilmesine ilişkin politika olanakları da tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine Turkey?s export competitiveness in the first 15 members of the European Union (EU-15 market) against non-EU-15 competitors. The study covers the recent period since the Customs Union agreement signed between Turkey and the EU at the end of 1995. Turkey?s position in the EU-15 market is analyzed in detail by focusing upon major dimensions of export competitiveness; such as `export similarity?, `export diversification?, `intensive and extensive margins?, `revealed comparative advantages?, `dynamic market positioning? and `competitive threat?. We use various indexes from the literature and develop some original indexes as our own contributions. In terms the subject-matter, time dimension and data-detail of our study, all indexes utilized in this thesis are applied to Turkey?s case for the first time. Examining price and quantity differences across countries and within each industry, Turkey?s competitive position in the EU-15 market is analyzed as compared to 30 countries for more than 3000 export-product groups classified according to their technological characteristics. Based on the results, suggestions at the levels of countries, products and technological categories are made for Turkey to improve its export strategy in terms of seizing the existing but unexploited opportunities in the EU-15 market against its competitors. Policy possibilities are also discussed for directing Turkey?s competitiveness towards higher value-added products in a rational and strategic way.