Cross country evidence on financial development- income inequality link
Finansal gelişmişlik-gelir eşitsizliği ilişkisi üzerine ülkeler düzeyinde kanıt
  1. Tez No: 321123
  2. Yazar: CEREN AKBIYIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma 60 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden oluşan panel veri kullanarak 2000-2010 yılları arasında finansal gelişmişlik ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Finansal gelişmişlik ve gelir eşitsizliği arasında negatif doğrusal bir ilişki bulunmuştur, bu finansal gelişmişliğin gelir eşitsiziğini azalttığını göstermektedir. Ayrıca, gelişmiş ülkeler hariç, Kuznets'in kalkınma-gelir eşitsizliği arasındaki ters u-şeklindeki ilişkiyi savunan hipotezine dair kanıt bulunmuştur. Gelişmiş ülkelerde u-şeklindeki ilişkiye dair kanıt bulunmuştur. Panelin birim kök olmaksızın durağan olduğu ve bunun da gelir eşitsizliği üzerindeki şokların kalıcı olmadığına işaret ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the relationship between financial development and income inequality by using panel data of 60 developing and developed countries for the period 2000-2010. We find evidence for the linear negative relationship between financial development and income inequality which asserts that financial development reduces income inequality. We also find evidence supporting Kuznets inverted u-shaped hypothesis on development-income inequality link, except that for the developed countries where we find evidence for u-shaped hypothesis. It is also concluded that the panel is stationary without unit root, indicating that shocks on income inequality is not persistent.