The assessment of macroeconomic variability and monetary transmission mechanisms in Turkey with VAR estimations
Türkiye?deki parasal aktarım mekanizmasının ve makroekonomik değişimlerin VAR analizleri ile ölçülmesi
- Tez No: 321131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki makroekonomik değişimlerin gelişme biçimini 1990Ç1-2011Ç4 dönemleri arasında para politikasında meydana gelen değişiklikler ekseninde açıklamaya çalışmakta; değerlendirmeleri VAR analizleri sonucu ortaya çıkan etki-tepki işlevi fonsiyonları üzerinden yapmaktadır. Çalışmanın dönemi parasal büyüklüklerin tanım değişikliğine uğradığı 2002 ve 2007 dönemlerini de kapsamaktadır. Tanım değişiklikleri öncesi ve sonrasında tutarlı serilerin oluşturulması için eski ve yeni tanımlar ekseninde seriler oluşturulmuş; her bir seri için yapılan analizlerin yanı sıra seriler arası karşılaştırmalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the nature of macroeconomic changes by focussing on the monetary policy changes in Turkey between 1990Q1-2011Q4 and assesses the variability of the economy via impulse response functions obtained from VAR analyses. The period of the analyses is characterized with changes of the definitions of monetary aggregates in 2002 and 2007. In order to have consistent monetary series, the new and old series are constructed according to new and old definitions and then analyses are carried out with each type of series and comparisons are given among the monetary series.