Exploring the motivational dynamics of elite sports and kama muta experience in Türkiye: A secondary research
Türkiye'de elit sporlarda motivasyon dinamiklerinin ve kama muta deneyiminin incelenmesi: İkincil araştırma
  1. Tez No: 879318
  2. Yazar: MELİSA SERAY İŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı spor alanında kama muta deneyimini incelemek ve kavramın motivasyonel yönlerine odaklanmaktır. Tezde yer alan nitel çalışmada ikincil veri analizi kullanılmaktadır. Bu tezin nitel çalışması, TÜBİTAK 221K434 Projesi tarafından sağlanan ikincil verilere dayanmaktadır.“Sporda Psikososyal Güvenlik: Elit Sporcularda Psikolojik Sağlığın Belirleyicilerinin Modellenmesi”başlıklı bu proje, elit sporda psikososyal güvenliği araştırmayı amaçlamaktadır. Bu tez, Türkiye'deki elit sporcular ve spor federasyonu yöneticilerinin motivasyon ve kama muta deneyimlerini araştırmaktadır (n=53). Katılımcıların hepsi 18 yaşın üzerindedir; elit sporcular için katılımcılar 24 yaşın altındadır. Projede katılımcılarla ortalama 25 dakika süren birebir yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İkincil veri analizi gerçekleştirilmiş olup, veri kama muta odaklı tematik bir yaklaşımla yeniden kodlanmıştır. Analiz sonucunda dört ana tema ortaya çıkmıştır: motivasyon, milli duygular, duygusal tepkiler ve fizyolojik tepkiler. Elit sporcular ve spor federasyonu yöneticileri, dahil oldukları sporlarda kama muta deneyimini yaşadıklarına dair ipuçları vermiş olup, bu deneyimi kama muta olarak etiketlememektedirler. Mevcut verilerde, kama muta'yı tanımlayan beş yönün dördü bulunmaktadır, duygu etiketi dışında. Bu tez ikincil araştırma olduğundan, araştırmacılar mülakatta spesifik olarak kama muta ile alakalı sorular dahil etmemiştir. Dolayısıyla katılımcıların kama muta'yı etiketini kullanmamaları anlaşılabilir. Elit sporcuların başarısı sadece bireysel değil, aynı zamanda ülkeler için de çeşitli faydalar sağlayan bir konudur. Bu yüzden sporcuların başarısını ve psikolojik sağlıklarını desteklemenin yollarını bulmak önemlidir. Ayrıca, spor alanında kama muta üzerine özellikle odaklanan herhangi bir araştırma olmaması ve kama muta üzerine organizasyonel odaklı sınırlı araştırmanın bulunması nedeniyle, bu tez bu araştırma eksikliğini gidermek için önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the experience of kama muta in the field of sports, with a focus on the motivational aspects of the concept. The qualitative study in this thesis is based on secondary data, provided by the TUBITAK 221K434 Project,“Psychosocial Safety at Sports: Modeling the Determinants of Psychological Health in Elite Athletes”, which aims to investigate the psychosocial safety of elite sports. This thesis investigates the motivation and the experience of kama muta in elite athletes and sports federation executives in Türkiye (n=53). Participants are all over 18 years old; for elite athletes, the participants' ages are under 24. In the original project, the one-to-one interviews were conducted with participants that were approximately 25 minutes in duration. Semi-structured interviews were conducted and if participants shared some other things related to the research, additional questions were directed accordingly. Secondary data analysis was conducted, and the data was re-coded with a thematic focus on kama muta. The analysis yielded four master themes: motivation, national sentiments, emotional responses, and physiological responses. Elite athletes and sports federation executives mention associations related to the experience of kama muta in the sports they are involved with, even though they do not label it as kama muta. Four aspects that define kama muta are present in the current data, except the fifth aspect, the emotion label. Since this thesis is secondary research, the interviewers did not include specific questions that label kama muta, so it is reasonable not to have a label of kama muta. Since the success of elite athletes is not just an individual aspect but also related to several benefits to countries, discovering ways to facilitate athletes' success and psychological health is essential. In addition, since no research focuses explicitly on kama muta in the sports field and limited research on kama muta with an organizational focus, this thesis is a crucial step to fill this lack of research.