Neoliberal politikaların çevreye etkileri ve güvenlik algısının dönüşümü: Bergama örneği
The effects of neoliberal policies on the environment and transformation of security perception: the case of Bergama
- Tez No: 892711
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışmada, neoliberal ekonominin küresel serbest ticaret anlayışındaki uygulanış şekli, neoliberal mobilitenin unsurları olan ÇUŞ'ların çevre güvenliğine olan ulusal ve küresel etkileri Bergama lokasyonunda özelleştirilerek ve güvenliğin dönüşümü süreci içinde değerlendirilerek anlatılacaktır. Çalışmanın konusu, neoliberal politikaların çevreye etkileri ve güvenlik algısının dönüşümü içinde Bergama örneğiyle güvenliğe etkileridir. Konunun güvenlik sınırlarında açıklanabilmesi için öncelikle geleneksel güvenlik anlayışı içinde devletin sarsılmaz konumu ele alındı. İdealizm, realizm ve neorealizmin açıklaması bu doğrultuda yapıldı. Gelenek dışı güvenlik teorilerinin devletin güvenliği sınırını aşarak dünya, birey, çevre, ekonomi, gıda, enerji gibi alanları kapsaması dönemin koşulları içinde güvenlik gereksinimin kazandığı yeni anlamlar bağlamında anlatıldı. Ancak çalışmanın amacına uygun olduğu için çevresel sorunlar, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgilenen yeşil ekonomi, yeşil siyaset, yeşil devlet, yeşil iş gibi ekosistemi korumaya odaklı kavramlar türeten yeşil teori merkeze alınmıştır. John Locke'un devleti bireyin yaşamını, mülkünü ve mülkiyet hakkını korumakla yükümlü bir kurum olarak değerlendirmesiyle 17. yüzyılda başlayan liberalizmin Adam Smith'in“laissez faire”ifadesiyle ekonomide serbest ticaretin önünü açması süreci ve sonuçları anlatılmıştır. 1930-1970 yıllarında bu bağlamda Keynesyen ekonominin uygulanması, 1950-1970 arası kapitalizmin güçlenmesi, 1970 sonrası da neoliberal politikaların Hayek ve Friedman etkisiyle Thatcher ve Reagan tarafından uygulanması, Çin'in ekonomik yapılanmada kendine has değişmesi sermayenin dönüştürülmesinde evrim ağacının birer dalı olmuştur. Neoliberalizmle devletin ekonomideki işlevi daraltılmış, özelleştirmeler yapılmış, dış yatırımı ve küresel serbest ticareti kolaylaştıran kanunlar çıkarılmış, ülkeler arasında anlaşmalar ve STA'lar imzalanmıştır. Ancak özgürleşen küresel şirketler, çevre tahribatına, yerkürenin ısısında yükselişe neden olduğundan güvenlik riski yaratmıştır. Çalışmanın amacı küresel ısınma ve iklim değişikliği sorununun insan faaliyetlerine dayalı olarak ortaya çıktığını göstererek bu faaliyetlerin doğru şekilde yapılmasıyla çevrenin korunabileceğini, dünyanın canlılar için uygun yaşama koşullarına kavuşabileceğini Bergama lokasyonundaki uygulamalarla kanıtlamaktır. Bu çalışmada tümdengelim yönteminden, mülakatlardan, nitel ve nicel metodolojiden yararlanılmıştır. Sonuçlar, çalışmanın amacıyla uygunluk göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the implementation of the neoliberal economy in the understanding of global free trade and the national and global effects of MNCs, which are the elements of neoliberal mobility, on environmental security will be explained by privatizing them in the Bergama location and evaluating them within the process of transformation of security. The subject of the study is the effects of neoliberal policies on the environment and their effects on security, with the example of Bergama in the transformation of the perception of security. In order to explain the issue within the borders of security, the unshakable position of the state within the traditional understanding of security was first discussed. The explanation of idealism, realism and neorealism was made in this direction. The fact that non-traditional security theories go beyond the border of state security and cover areas such as the world, the individual, the environment, economy, food and energy was explained in the context of the new meanings that the need for security gained under the conditions of the period. However, since it is suitable for the purpose of the study, green theory, which deals with environmental problems, global warming and climate change and derives concepts focused on protecting the ecosystem such as green economy, green politics, green state and green business, has been taken to the center. The process and results of liberalism, which began in the 17th century with John Locke's evaluation of the state as an institution responsible for protecting the life, property and property rights of individuals, and paved the way for free trade in the economy with Adam Smith's expression“laissez faire”, are explained. In this context, the implementation of Keynesian economics between 1930 and 1970, the strengthening of capitalism between 1950 and 1970, the implementation of neoliberal policies by Thatcher and Reagan under the influence of Hayek and Friedman after 1970, and China's unique change in economic structuring are all branches of the evolutionary tree in the transformation of capital. With neoliberalism, the function of the state in the economy has been narrowed, privatizations have been made, laws facilitating foreign investment and global free trade have been enacted, and agreements and FTAs have been signed between countries. However, liberated global corporations have created security risks as they have caused environmental destruction and a rise in the earth's temperature. The aim of the study is to show that the problems of global warming and climate change arise due to human activities, and to prove, through applications in the Bergama location, that by carrying out these activities correctly, the environment can be protected and the world can achieve suitable living conditions for living things. In this study, deductive method, interviews, qualitative and quantitative methodologies were used. The results are in accordance with the purpose of the study.