Experiencing class differences: The case of subcontracted cleaning workers in METU dormitories
Sınıf farklılıklarının deneyimlenmesi: ODTÜ yurtları temizlik işçileri örneği
- Tez No: 321150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez ODTÜ yurtlarında çalışan taşeron temizlik işçilerinin sınıf deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, yurtlardaki çalışma koşulları ve denetim mekanizmalarının işçilerin sınıf bilinci ve örgütlenme eğilimleri ile gelecek hayallerini nasıl etkilediğine odaklanmaktadır. Ayrıca, işçilerin işyerlerinde sınıf meselesini nasıl bir özsaygı meselesi olarak deneyimlediğini, öğrencilerin, yöneticilerin ve kadrolu çalışanların uygunsuz davranışları ile nasıl baş ettiklerini, toplumsal eşitsizlikleri nasıl anladıklarını ve bunların meşruiyetinine ölçüde kabul ettiklerini incelemektedir. İşçilerin gündelik hayatında toplumsal cinsiyet rollerinin yerinden de bahsedilmektedir. Bu çalışma, ODTÜ yerleşkesindeki öğrenci yurtlarının bölünmüş işgücü yapısı ve öğrencileri müşteri olarak gören yönetim eğilimleri ile sınıfsal farklılıkların gündelik hayatta işçiler tarafından nasıl deneyimlendiğini görmek açısından önemli bir bağlam sunduğunu iddia etmektedir. Bu konular doğrultusunda, ODTÜ yerleşkesindeki 12 farklı yurtta çalışan 23 temizlik işçisi ile yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining the class experiences of subcontracted cleaning workers who work in student dormitories on the METU campus. It focuses on the working conditions of workers and control mechanisms in the dormitories in terms of their effects on class consciousness and future dreams of the workers. In addition, the study examines how workers experience class as a matter of self- respect in their workplaces, how they cope with haughtiness of students, the managers and the regular employees, how they explain social inequalities and whether they accept them as legitimate. The role of gender in workers? everydaylives is also mentioned. The study argues that university dormitories on the METU campus with their fragmented labor regime, and managerial tendencies, which treat the students as customers, are significant places for the observation of how class differences are experienced by the subcontracted workers. In regard to these issues, the field research of the study was conducted through semi-structured in-depth interviews with 23 subcontracted cleaning workers in 12 different dormitories on the METU campus.