Conscientious objection: A contestation of citizenship in Turkey
Vicdani ret: Türkiye örneğinde bir vatandaşlık tartışması
- Tez No: 321151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÇIRAKMAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, vatandaşlık kavramı kapsamında Türkiye'de vicdani reddin siyasetini tartışmaktadır. Bu çalışmada vatandaşlık kavramı siyasal olmakla özdeşleştirilmiş, pratik ve eylemlerden meydana gelen bir süreç olarak tanımlanmıştır. Bu kavramsallaştırmaya göre pratikler verili bir bağlamdaki vatandaşlık söylemini yeniden üretiyorken, eylemler bu söyleme meydan okuyan ve ona karşı çıkan edimler olarak tanımlanmıştır. Bu çerçevede zorunlu askerlik, Türkiye vatandaşlığının militarist, milliyetçi ve cinsiyetçi içeriğini yeniden üreten bir vatandaşlık pratiği olarak tanımlanmıştır. Vicdani ret ise ülkedeki kurulu vatandaşlık rejimine meydan okuyan ve ona karşı çıkan bir vatandaşlık eylemi olarak ele alınmıştır. Bu karşı çıkış ve meydan okumanın içeriğinin tartışması, vicdani retçiler ve aktivistlerle yapılan görüşmeler ile birlikte hâlihazırda vicdani retçiler tarafından yazılmış veya onlar üzerine yayınlanmış yazı ve röportajların değerlendirmesi yoluyla yapılmıştır. Buna göre vicdani reddin Türkiye'deki vatandaşlık rejimine birbiriyle ilişkili üç farklı zemin üzerinden meydan okuduğusonucuna varılmıştır: 1. Vicdani ret Türkiye'deki vatandaşlık söyleminin militarist içeriğini ifşa etmekte ve ona meydan okumaktadır. 2. Özellikle Kürt meselesine değinerek `Türklük?ün siyasal içeriğine ?yani Türkiye vatandaşlığının milliyetçi içeriğine- meydan okumaktadır. 3. Vicdani ret Türkiye'deki hâkim cinsiyet rollerine ve hegemonik erkeklik değerlerine karşı bir meydan okumadır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the politics of conscientious objection in Turkey within a framework of citizenship. In this study citizenship is identified with being political and conceived as a process comprised of acts and practices. According to this conception, while practices reproduce the discourse of citizenship in a given context, acts are the deeds that challenge this discourse. Conscription, within this framework, is defined as a citizenship practice which re/produces the militaristic, nationalistic and gendered content of the Turkish citizenship. Conscientious objection is approached as an act of citizenship that contests and challenges the established citizenship regime in the country. This challenge and contestation is presented through the interviews with the conscientious objectors and activists as well as a review of the already published material by and on them. Conscientious objection challenges the citizenship regime in Turkey on three inter-related grounds: 1. It challenges and exposes the militaristic content of the discourse of citizenship in Turkey. 2. It challenges the political content of `Turkishness? ?that is the nationalistic content of Turkish citizenship- with particular reference to Kurdish issue; and 3. It challenges the prevailing gender roles and the values of hegemonic masculinity in Turkey.