Russia's Asia-Pacific policy in the post-cold war era
Rusya'nın soğuk savaş sonrası Asya-Pasifik politikası
  1. Tez No: 321155
  2. Yazar: TÜLAY ŞAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez Rusya'nın soğuk savaş sonrası Asya-Pasifik Bölgesi'ndeizlediği siyaseti, Moskova'nın belli başlı bölge ülkeleri ile ikili ilişkileri ve bölgedeki bölgesel organizasyonlara yönelik yaklaşımı ve politikaları üzerine yoğunlaşarak incelemektedir.Çin-Rusya stratejik işbirliğinin Rusya'nın Asya-Pasifik Bölgesindeki politikasının oluşumundaki yeri özel olarak ele alınmaktadır. Bu işbirliğinin Rusya'nın Bölgede büyük güç olma isteğine olan etkileri tartışılmaktadır.incelemek ve tartışmaktır
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Russia?s Asia-Pacific policy afterthe end of the Cold War by focusing on Moscow?s bilateral relations with the major regional countries and its overall multilateral approach and policies towards the Asia-Pacific region. The role of Russia-China strategic partnership in the formulation of Russia's Asia-Pacific policy is particularly explored in the thesis. How this partnership affects Russia's desire to be a major power in the region is discussed.