The paradoxes of European Union immigration policy and its repercussions on Turkish-EU relations
Avrupa Birliği göç politikasının paradoksları ve Türk-AB ilişkilerine yansımaları
  1. Tez No: 321165
  2. Yazar: MEHMET İNANÇ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK YALVAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezde, Avrupa Birliği'nin göç politikasının katettiği yol tarihsel bir arkaplan ışığında ele alınmıştır. Esasen, göç ve serbest dolaşıma dönük tartışmalar 80'li yıllarda ortaya çıkmış ve ivme kazanmıştır. 90'lı yıllar boyunca Avrupa Birliği politikaları arasında adalet ve içişleri konuları beklenmedik bir şekilde merkezi bir noktaya gelmiştir. Ancak, o dönemden bu yana gösterilen tüm çabalara rağmen, yeknesak bir Avrupa Birliği göç politikası oluştuğunu söylemek için halen erkendir. Aslında, üye ülkelerin kendilerine özgü yapısal şartlarının, farklı önceliklerinin ve beklentilerinin olması sebebiyle bu tür ortak bir politikaya ulaşmak oldukça zordur. Tezde, buna karşın, üye ülke politika belirleyicilerinin ortak bir Avrupa Birliği göç politikasında neden halen ısrar ettikleri ele alınmaktadır. Araştırmacı, AB ortak göç politikasının bazı unsurlarının, kısıtlayıcı ulusal yaklaşım ve mevzuatları uluslarüstü düzeye taşıyarak, üçüncü ülke yurttaşlarının AB vatandaşlarına tanınan haklara ulaşmasını sınırlayan ilave önlemler alabilmek amacına hizmet eden yeni bir göç kontrol mekanizması oluşturduğunu ileri sürmektedir. Tezde ayrıca, birlik sınırları içerisinde önemli bir nüfusu oluşturan vatandaşlarımızın ve üyelik sürecinde müzakereler yürütmekte olan aday ülke konumundaki Türkiye'nin AB ortak göç politikası girişimlerinden ne şekilde etkilendiği irdelenmiştir. Sözkonusu sürecin Türk-AB ilişkilerinde yeni bir kırılma noktası oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thesis, the way wended by European Union immigration policy is addressed under the light of historical background. Essentially, the arguments regarding immigration and free movement aroused and gained momentum in EU in 1980s. During 1990s, the justice and home affairs subjects obtained a central point among EU policies abruptly. However, despite all the efforts since then, it is still early to say that there emerges a uniform European immigration policy. In fact, it is quite hard to reach such a common policy, due to the unique structural requirements, different priorities and expectations of the Member States. It is examined in dissertation then why the Member States? policymakers still insist on a common EU immigration policy in spite of this. The researcher asserts that some aspects of the common EU immigration policy serve as a new migration control mechanism in order to be able to take additional measures limiting third country nationals? access to the rights of EU citizens by transferring restrictive national approaches and legislation into a supranational venue. It is also scrutinized in thesis in what ways Turkish citizens composing considerable population within Community borders and Turkey as a candidate state conducting negotiations on the membership process are affected from these efforts for a common EU immigration policy. It is examined whether this process generate any new breaking point in Turkish-EU relations or not.