Associated factors of psychological well-being: Early maladaptive schemas, schema coping processes, and parenting styles
Psikolojik sağlık ile ilişkili faktörler: Erken dönem uyumsuz şemalar, şema baş etme biçimleri ve ebeveynlik biçimleri
- Tez No: 321180
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, (1) yaş, cinsiyet, ailenin aylık geliri, ilişki durumu, annenin eğitim durumu, babanın eğitim durumu gibi demografik değişkenlerin ebeveynlik biçimleri, şema alanları, şema baş etme biçimleri ve psikolojik sağlık üzerindeki olası etkilerini; (2) şema alanları, şema baş etme biçimleri, psikolojik sağlık ile ilgili değişkenleri incelemeyi; (3) şema alanlarının, ebeveynlik biçimleri ile psikolojik sağlık arasındaki ilişkideki aracı değişken rolünü; (4) şema baş etme biçimlerinin şema alanları ve psikolojik sağlık arasındaki ilişkideki aracı değişken rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmaya yaşları 18 ile 42 arasında dağılan 404 kişi araştırmaya katılmıştır. Sonuçlara göre iki kaynaktan da gelen (anne, baba) olumsuz ebeveynlik uygulamaları daha güçlü şema alanları ile alakalı bulunmuştur. Bunun yanı sıra, Zedelenmiş Sınırlar/Abartılı Standartlar ile Zedelenmiş Özerklik/Öteki Yönelimlilik şema alanları Telafi şema baş etme biçimi ile ilişkili çıkarken, Ayrılma/Reddedilme ile Zedelenmiş Sınırlar/Abartılı Standartlar şema alanları Kaçınma şema baş etme biçimi ile ilişkili çıkmıştır. Annenin ebeveynlik biçimi, Ayrılma/Reddedilme ile Zedelenmiş Özerklik/Öteki Yönelimlilik şema alanları depresif belirtiler ile ilişkili çıkmıştır. Buna ek olarak, psikolojik belirtilerin ebeveynlik biçimleri, Ayrılma/Reddedilme ve Zedelenmiş Sınırlar/Abartılı Standartlar şema alanları, ve Kaçınma şema baş etme biçimi ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Ebevenlik biçimleri ile Ayrılma/Reddedilme şema alanı negatif yönde; Telafi şema baş etme biçimi de pozitif yönde yaşam doyumu ile ilişkili çıkmıştır. Son olarak, şema alanları ebeveynlik biçimleri ile psikolojik sağlık arasındaki ilişkide; şema baş etme biçimleri de şema alanları ile psikolojik sağlık arasındaki ilişkide aracı değişken rolü aldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed (1) to examine possible influence of demographic variables of age, gender, familial monthly income, relationship status, mother?s education, father?s education on Parenting Styles, Schema Domains, Schema Coping Styles, and Psychopathology/Life Satisfaction; (2) to examine associated factors of Schema Domains, Schema Coping Styles, Psychopathology/Life Satisfaction; (3) to examine the mediator role of Schema Domains in the relationship between Parenting Styles and Psychopathology/Life Satisfaction; (4) to examine the mediator role of Schema Coping Styles in the relationship between Schema Domains and Psychopathology/Life Satisfaction. In order to fulfill these aims 404 people between the ages 18-42 participated in the study. According to results, negative parenting practices from both sources (i.e., mother, father) were found to be associated with stronger levels of schema domains. Furthermore, Impaired Limits/Exaggerated Standards and Impaired Autonomy/Other Directedness schema domains were found to be associated with Compensation schema coping style; while Disconnection/Rejection and Impaired Limits/Exaggerated Standards schema domains were found related to Avoidance schema coping style. After that, mother?s parenting style, schema domains of Disconnection/Rejection, and Impaired Autonomy/Other Directedness were found to be significantly associated with depressive symptomatology. In addition, psychopathological symptoms were found to be associated with both parenting styles, schema domains of Disconnection/Rejection and Impaired Limits/Exaggerated Standards, and schema coping style of Avoidance. What is more, both parenting styles, schema domain of Disconnection/Rejection, were negatively; and compensation schema coping style was positively associated with satisfaction with life. As for the mediational analyses, schema domains mediated the relationship between parenting styles and psychopathology/life satisfaction; furthermore, schema coping styles mediated the relationship between schema domains and psychopathology/life satisfaction.