Discourse functions of students' and teachers' code-switching: A case study in a Turkish university
Yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında öğrencilerin ve öğretmenlerin dilsel kod değiştiriminin söylemsel işlevleri: Türkiye'deki bir üniversitede durum çalışması
  1. Tez No: 321187
  2. Yazar: UFUK ATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM S. SAĞIN-ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez, Türkiye'deki bir üniversitede yabancı dil olarak İngilizce sınıflarında öğretmenlerin ve öğrencilerin dilsel kod değiştiriminin söylemsel işlevlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tezin bir diğer amacı, öğretmenler ve öğrenciler tarafından kullanılan dilsel kod değiştirimi türlerini incelemek ve farklı seviyelerdeki sınıflarda kullanılan dilsel kod değiştirimi işlevleri ve sıklıklarını belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda iki ileri seviye sınıf, iki alt-orta seviye sınıf ve bir orta seviye sınıf gözlemlenmiş, dersler video kamera ile kayda alınmıştır. Bu kayıtlarda elde edilen veriler EXMARaLDA isimli veri çözümleme programı ile çözümlenmiş ve şu sonuçlar elde edilmiştir: 1) öğretmenler ve öğrenciler sınıflarda dilsel kod değiştirimini eğitsel ve sosyal nedenlerle kullanmaktadır; 2) en çok kullanılan dilsel kod değiştirim türü söylem belirleyicilerdir; ve 3) ileri seviye ve alt-orta seviye sınıflardaki dilsel kod değiştirimi, sıklıkları ve işlevleri açısından anlamlı bir istatistiksel fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the discourse functions of code-switching used by the students and the teachers in EFL classrooms in a Turkish university. Another aim of this study is to find out the forms of code-switching used by the teachers and students and compare the amount and functions of these code-switching usages in different levels. In the light of these aims, two advanced classes, two pre-intermediate classes and one intermediate class were observed and video recorded. The data obtained from these recordings were transcribed using the transcription software EXMARaLDA and the following results have been obtained: 1) teachers and students use code-switching in the classes for educational and social reasons; 2) the most frequent form of code-switching was observed to be using discourse markers; and 3) there was not a significant difference in advanced and pre-intermediate levels in terms of the amounts and functions of code-switching.