The impact of CALL instruction on English language teachers' use of technology in language teaching
Bilgisayar destekli dil öğretimi eğitiminin İngilizce öğretmenlerinin teknolojiyi dil eğitiminde kullanımı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 321194
  2. Yazar: FERİT KILIÇKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin almış oldukları bilgisayar destekli dil eğitiminin (BDDE) sınıf içi uygulamaları üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu ve hangi faktörlerin bu uygulamayı etkilediğini incelemektedir. Çalışmaya, 2008-2009 eğitim ve öğretim yılında, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde eğitim gören ve FLE 318 kodlu Bilgisayar Destekli Dil Eğitimi (BDDE) seçmeli dersini alan 35 İngilizce öğretmen adayı ve bu adaylardan daha sonra çeşitli özel ve devlet okullarında öğretmenlik mesleğine başlayan 25 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Katılımcılar tarafından yapılan eğitim sırasında ve sonrasında tutulan kayıtlar, okul deneyimi derslerinde hazırlamış oldukları ders planları, katılımcıların verilen anketler ve katılımcılarla sınıf içi uygulamalarla ilgili yapılan görüşmeler almış oldukları eğitimin, çeşitli bilgisayar destekli dil materyallerini ve araçlarını sınıf içinde uygulamalarına yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, yapılan analizler, çalışmış oldukları okuldaki imkânların, izlencelerin ve ülke çapında uygulanan sınavların, bilgisayar destekli dil materyallerinin ve araçlarının sınıf içi uygulamalarını etkileyen en önemli faktörler arasında yer aldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study investigates the impact of CALL training on in-service language teachers? use of CALL-based activities in their classrooms and what factors influence their use of CALL in their classroom. The participants included 35 pre-service English as a Foreign Language (EFL) teachers participated who took an undergraduate-level elective CALL course (FLE318) offered during the 2008-2009 academic year in the Department of Foreign Language Education at Middle East Technical University and 25 of these participants who started teaching English during the Fall semester in the academic year 2009-2010 at several private and state institutions. Both quantitative and qualitative research methods were applied. The journals kept by the participants during and after the training, the lesson plans of micro and macro teaching, the questionnaires given to the participants to determine their perceived computer knowledge, the interview sessions held with the participants? on their practices showed that the training provided to the participants helped them infuse a variety of CALL-based materials and tools into their classroom practices. The analyses also indicated that the most paramount factors or issues that hinder the infusion of CALL-based materials in language teaching and learning are the school environment, curriculum, and the national exams.