We live like sea foam: Experiences of liminality among Afghan migrants in Ceza city-Turkey
Deniz köpüğü gibi yaşıyoruz: Afgan göçmenlerin Türkiye-Ceza şehri'nde eşiktelik tecrübeleri
  1. Tez No: 321295
  2. Yazar: MARYAM OZLATİMOGHADDAM
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ MÜCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, zorunlu göçe maruz kalmış Afgan ailelerin, Türkiye'deki yerleştirme süreçlerinde cinsiyete dayalı ilişkilerini daha kapsamlı anlamayı amaçlamaktadır. Bununla beraber bu ilişkilerin göç ile birlikte değişip değişmediği de araştırılmaktadır. İlişkilerdeki olası değişiklikleri saptamak amacıyla, Afgan göçmenlerin yerleştirildiği bir Orta Anadolu şehrinde katılımlı gözlemler, ayrıntılı görüşmeler ve uzmanlarla yapılan röportajlar içeren bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir.Türkiye'ye sığınma talebinde bulunma hakkını yakın zamanda edinen Afgan sığınmacılar, 2007'den beri Türkiye'nin gündemindedir. Türkiye'deki sığınmacılar arasında Avrupalı olmayan üçüncü büyük sığınmacı topluluk konumuna gelmiş olmaları da, kendileri ve kendileriyle ilişkili konular hakkında daha fazla araştırma yapılması ihtiyacını doğurmuştur.Araştırmanın bulguları, cinsiyete dayalı ilişkilerde farklı biçimlerde yaşanan değişimleri göstermektedir. Değişimler eşiktelik kavramı üzerinden açıklanabilir. Bu değişimler bazen kadına eşitlikci haklar sağlarken, bazen de daha kısıtlayıcı koşullara vesile olabilmektedir. Eşiktelik, cinsiyete dayalı ilişkilerde farklı biçimlerde değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study attempts to better understand gender relations in the process of resettlement among families of Afghan forced migrants in Turkey. In addition it tries to gain an insight into whether those gender relations have been changed by this migration. In order to ascertain these possible changes a field study including participant observation, in depth interviews and interviews with experts was conducted in a city in Central Anatolia to which Afghan migrants are assigned.Since 2007 Afghan asylum-seekers represent a new event in Turkey. They have admitted the right to seek asylum in Turkey very recently. Furthermore, as their population has risen to become the third largest of the non-European asylum seekers in Turkey; there is a need for more research about them and the associated issues.The research findings demonstrate patterns of changes concerning gender relations. Changes can be explained by using the concepts of liminality. Those changes sometimes accommodated emancipation for women; alongside this the opposite occurred too. Liminality produced different patterns of gender relations.