Genelleştirilmiş topoloji ve genelleştirilmiş komşuluk sistemleri
Generalized topology and generalized neighborhood systems
- Tez No: 321328
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV KANIBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezin amacı A. Csaszar anlamında genelleştirilmiş topoloji ve genelleştirilmiş komşuluk sistemleri üzerine bir derleme yapmak ve aralarındaki ilişkileri incelemektir. Tez, altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; literatürde var olan bazı genelleştirilmiş topoloji tanımları ile ortaya çıkış nedenlerinden kısaca bahsedilmiş, bu tanımlardan daha genel bir yapı olan komşuluk sistemleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde, tez içerisinde kullanılacak olan temel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, genelleştirilmiş topoloji ve genelleştirilmiş komşuluk sistemleri ile aralarındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde; tam genelleştirilmiş komşuluk sistemleri, genelleştirilmiş süreklilik ve genelleştirilmiş açık fonksiyon kavramları incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise zayıf komşuluk sistemleri ve topoloji ile ilişkisi verilmiştir. Beşinci ve altıncı bölümlerde sırasıyla, genelleştirilmiş topolojilerin çarpımı ve genelleştirilmiş bölüm topolojileri tanıtılarak özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to make a complation on the generalized topology and generalized neighborhood systems defined by A. Csaszar and also to examine their relationship. This thesis consists of six chapters. In the first chapter, the definitions of some generalized topologies and the causes for the emergence of these definitions are indicated briefly and also neighborhood systems, a more general structure than these definitions, are introduced. In second chapter, some basic information to be used in the thesis is provided. In third chapter; generalized topology, generalized neighborhood systems and their relationship are analyzed. In this chapter, the complete generalized neighborhood systems, generalized continuity and generalized open functions are also analyzed. In fourth chapter, weak neighborhood systems and the relationship between topology and weak neighborhood systems are indicated. In the fıfth and sixth chapters, product of generalized topology and generalized quotient topology are introduced analyzing features, respectively.