Multimedya uygulamaları için dinamik koşullu erişim sistemi tasarımı
Dynamic conditional access system design for multimedia applications
- Tez No: 321354
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IPTV sistemlerinde, dijital televizyon hizmetinin sunulması işlemi internet protokolünün kullanılması ile gerçekleştirilir. Bu konudaki en önemli ihtiyaçlardan biri de belirli bir yönetim şebekesi üzerinden esnek, güvenli ve kesintisiz bir dijital televizyon hizmetinin çok büyük bir maliyet getirmeden son kullanıcıya hitap edecek şekilde oluşturulmasıdır. Bu yüzden hizmet sağlayıcıları günümüzde kullanılan klasik koşullu erişim teknikleri yerine yeni arayışlar içerisindedirler.Bu tezde, belirli bir yönetim şebekesi üzerinden VPN şifreleme tekniği kullanılarak koşullu erişimin sağlandığı IPTV hizmetinin modellenmesi amaçlanmıştır. Bahsedilen amaç doğrultusunda, IPTV kavramı araştırılmış ve tezde bu konuyla ilgili özet bilgi verilmiştir. Donanım tabanlı koşullu erişim sistemleri ile yazılım tabanlı koşullu erişim sistemlerinin güvenlik yeterlilikleri karşılaştırılmıştır. Bunun yanında, tez kapsamında üretilmiş olan IPTV yönetim ve son kullanıcı programı ile ilgili tasarım ve kodlama detayları tezde sunulmuştur.Programın tasarımında nesne tabanlı yaklaşım benimsenerek tasarımda kolay anlaşılırlık, değişime ve gelişime elverişlilik temel prensip olarak alınmıştır. Kod, C# dili kullanılarak Visual Studio .NET ortamında geliştirilmiştir. Veri tabanı yönetimi Microsoft SQL Server ile güvenli ve kesintisiz bir şekilde sağlanmıştır. Sistemin son kullanıcı tarafında oluşturulan IPTV programı, yönetim şebekesi ile entegre bir şekilde çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the IPTV systems, delivery of digital television service is realized by utilising the Internet protocol. One of the main necessities in this area is to develop a flexible, secure and seamless digital television service via a particular management network, in a way that appeals to the end user without leading big costs. Therefore, service providers search for new prospects other than existing conditional access techniques.In this thesis, it is aimed to model an IPTV service delivered over conditional access by using VPN encryption technique over a particular management network. In that sense, some information on IPTV concept is provided. Security adequacy for hardware based and software based conditional access systems is discussed and compared. Finally, design and coding details of an IPTV management and end user program created in the frame of this thesis is presented.An object-oriented approach is adopted during the design of the program, which allows for further change and development making the design easy to understand. The code was developed in Visual Studio .NET platform using C# programming language. Microsoft SQL Server was used for a secure and seamless database management. An IPTV user program has been working in an integrated way with the management network on the other part of the system.