Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin özel alan yeterlikleri ve uygulanma düzeylerinin incelenmesi
Investigating of information technologies teachers teaching profession specific subject competencies and their implication level
- Tez No: 321400
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada; ilköğretim okullarında görev yapan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri'nin Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Özel Alan Yeterlikleri ve bu yeterliklerin uygulanma düzeyleri incelenmiştir. Çalışma grubunu çeşitli illerde görev yapan 236 BÖTE mezunu Bilişim Teknolojileri (BT) Öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve 6 yeterlik alanından oluşan ?Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği Özel Alan Yeterlikleri Ölçeği? aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde; aritmetik ortalama, bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Scheffe testi kullanılmıştır.Çalışma sonucunda, araştırmaya katılan öğretmenlerin 6 ana yeterlik alanında kendilerini farklı düzeyde yeterli buldukları; ?Teknolojik Kavramlar ve Uygulamalar? kapsamındaki yeterliklerde kendilerini daha fazla yeterli buldukları görülmüştür. Kendilerini en az yeterli gördükleri alan ise ?Gelişimi İzleme ve Değerlendirme Süreci? kapsamındaki yeterliklerdir. Öğretmenlerin özel alan yeterlikleri cinsiyetleri, hizmet yılları ve mezun oldukları lise açısından incelendiğinde öğretmenlerin ?Teknolojik Kavramlar ve Uygulamalar? ile ?Mesleki Gelişim? özel alan yeterliklerine ilişkin genel ortalama puanları arasındaki farkın istatistiksel olarak erkekler lehine anlamlı olduğu görülmüştür. BT Öğretmenlerinin; ?Öğretim Sürecini ve Ortamını Tasarlama, Planlama ve Düzenleme?, ?Teknolojik Kavramlar ve Uygulamalar? ve ?Öğretme, Öğrenme ve Program? kapsamındaki yeterliklere sahip olma düzeyleri hizmet süresi 7-10 yıl olan öğretmenlerde daha yüksek iken, Teknik Meslek Lisesi mezunu öğretmenlerin ?Öğretim sürecini, Ortamını Tasarlama, Planlama, Düzenleme? yeterliğine ait ortalama puanları Anadolu Lisesi mezunu öğretmenlerden, ?Teknolojik Kavramlar ve Uygulamalar? yeterliğine ait ortalama puanları Anadolu Lisesi mezunu ve Anadolu Meslek Lisesi mezunu öğretmenlerden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the specific subject competencies of information technologies teachers and their implication level were examined with the“Specific Subject Competencies of Information Technologies Teachers Scale”prepared by the Ministry of National Education Directorate General of Teacher Training and Education. The study group consists of 236 Information Technologies (IT) teachers working in various provinces who graduated from Computer and Instructional Technologies Education program. Data were collected through the“Specific Subject Competencies of Information Technologies Teachers Scale”which is developed by the researcher and composed of a personal information form and 6 competency subjects. Arithmetical mean, independent group t-test, one-way variance analysis and Scheffe test were used in the data analysis.As a result of the study, it was concluded that teachers who participated in the study found themselves competent at different levels in 6 main competency subjects; they found themselves more competent in“Technological Concepts and Applications”; and they found themselves least competent in“The Process of Following and Assessing the Improvement”. Specific subject competences of teachers were examined in terms of gender, year of working and high school of graduation. Accordingly, it was seen that the difference between teachers' general mean grades in“Technological Concepts and Applications? and ?Specific Subject Competencies for Professional Improvement”Specific Subject Competencies was statistically significant in favor of males. IT teachers' level of being competent in“Technological Concepts and Applications”and“Teaching, Learning and Program”is higher in teachers who have been working for 7-10 years. Competency level of Technical Vocational High School graduate teachers in terms of“Technological Concepts and Applications”is higher than that of teachers who graduated from Anatolian High schools and Anatolian Vocational High schools.