Çevrimiçi öğrenmede bütünleşik kavram odaklı tartışma ortamları üzerine bir inceleme
An investigation of integrated concept-based discussion forums in online learning
  1. Tez No: 321410
  2. Yazar: ERDİ OKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YURDUGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, çevrimiçi öğrenme ortamları ile bütünleşik kavram odaklı tartışma ortamları üzerine bir inceleme yapılmıştır. Geliştirilen iki farklı yapıdaki tartışma ortamı çevrimiçi öğrenme ortamı ile bütünleştirilmiş ve öğrenme algıları, kullanışlılık algıları ve öğrenci stilleri boyutlarında incelenmiştir. Ayrıca ortamlardaki öğrenci mesajları; katkı nitelikleri bakımından analiz edilmiştir.Araştırma grubunu, %48'i kadın, %52'si erkek olmak üzere 90 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Bu öğrencilerin 46'sı deney, 44'ü kontrol grubuna rastgele atanmıştır. Deney grubu öğrencileri araştırmacı tarafından geliştirilen, içerisine kavram odaklı tartışma ortamı (KOTO) gömülmüş çevrimiçi öğrenme ortamına, kontrol grubu öğrencileri ise; içerisine geleneksel tartışma ortamı (GTO) bulunan çevrimiçi öğrenme ortamına katılmışlardır. Araştırmaya katılan tüm öğrencilerin a) tartışma ortamından öğrenme algıları, tartışma ortamına yönelik kullanışlılık algıları, c) katkı nitelikleri ve d) öğrenme stilleri elde edilmiştir. Burada öğrenme stilleri Felder ve Soloman tarafından yapılan sınıflamalara göre ele alınmıştır.Araştırma sonunda, KOTO'yu kullanan öğrencilerin GTO'yu kullanan öğrencilerin öğrenme (bilişsel boyut) ve kullanışlılık algılarının daha yüksek olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Bununla beraber tartışma ortamlarına gönderilen mesajlar katkı nitelikleri bakımından analiz edilmiş ve KOTO'ya giren öğrencilerin daha nitelikli mesajlar gönderdikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin öğrenme stillerinin öğrenme algılarıyla olan ilişkileri incelenmiştir. Buna göre, KOTO'yu kullanan ve farklı öğrenme stiline sahip olan öğrencilerin bilişsel öğrenme algılarında farklılık olmadığı gözlenmiştir. Ayrıca GTO ortamının özellikle a) hissederek, b) yaparak ve c) bütünsel öğrenme tercihinde olan öğrencilerin öğrenmelerini olumsuz etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an investigation of integrated concept-based discussion forums in online learning environments was examined. Two different structured developed discussion forums were integrated with online learning environment, and they were handled in perception of learning, perception of usability and student styles dimensions. Besides, the student messages in forums were analysed in terms of contribution quality.The research group was made of 90 university students. %48 of them were female, %52 were male.46 of those students were appointed to the test group; 44 of them were appointed to control group randomly. Test group students joined online learning environments in which concept-based discussion forum (KOTO) was embedded, on the other hand, control group students joined online learning environments which contained traditional discussion forum (GTO). All the students' a) perception of learning in discussion forum, b) perception of practicability towards discussion forum, c) contribution quality and d) learning styles were obtained. Here, the learning styles were dealt according to the classifications developed by Felder and Soloman.At the end of the research, this finding was reached; KOTO using students' perception of learning and perception of usability were higher than GTO using students' perception of learning (in cognitive dimension) and perception of usability. Also, the messages sent into discussion forums were analysed in terms of contribution quality and it was seen that, the students' messages in KOTO were more qualified than the others'. The relation between students' learning styles and their perception of learning was investigated. Accordingly, the students using KOTO and having different learning styles had no difference in their cognitive perception of learning. Furthermore, GTO environment had a negative influence on students learning especially a) by feeling, b) by performing and c) holistic.