Akdeniz bölgesi Halictidae (Apiformes: Apoidea: Hymenoptera) familyası üzerinde sistematik çalışmalar
Systematic studies on the family Halictidae (Apiformes: Apoidea: Hymenoptera) of the Mediterranean region
  1. Tez No: 321411
  2. Yazar: FATİH DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MURAT AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Halictidae türlerinin incelendiği bu çalışmada, 2008-2009 yıllarında Mart-Ekim ayları boyunca, Akdeniz ve yakın çevresine ait 170 lokaliteden 1658 arı örneği toplanmiştır. Bu örneklerin tanıları uygun ekipmanlar aracılığı ile H.Ü Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Morfometri Laboratuvarında tamamlanmıştır. Bunun neticesinde, 4 altfamilya ve 11 cinse ait 89 tür tespit edilmiştir. Teşhis edilen tüm türler ile ilgili, betimlemeler yapılmış, önemli morfolojik karakterlerin fotoğrafları çekilmiş, tanı anahtarları ve yayılış haritaları hazırlanmıştır. Faunistik veriler, tür çeşitliliği ve zenginliği analizleri ile de değerlendirilmiştir. Aynı lokalitelerden arıların polen veya nektar toplamak için ziyaret ettiği 103 bitki türü tespit edilmiş, arıların bitki tercihleri, çiçekleri ziyaret sıklığı ilişkisi anlamında analiz edilmiştir. Ayrıca, Halictus Latreille ve Evylaeus Robertson cinsi üyeleri üzerinde 2D geometrik morfometri analizleri yapılmış ve sonuçlar sistematik açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Halictidae species were inspected. 1658 bee specimens were collected from 170 stations located at Mediterranean Region and its neighborhood area during March-December within 2008 and 2009. Specimens have been diagnosed with the proper equipment in the Morphometry Laboratory, Department of Biology, Hacettepe University. As a result of this, 89 species were identified belonging to 11 genera and four subfamilies. Taxonomical identification keys, descriptions and distribution maps of all bee species were prepared. Some important morphological features of species were photographed. The faunistic data were also evaluated with species diversity and richness analyses. 103 plant species visited by bees were collected from the same localities and plant choices of bees were analyzed by the means of the frequency of the flower visits. Moreover, 2D geometric morphometric analyses were applied on the members of the genera Evylaeus Robertson and Halictus Latreille and the results were evaluated systematically.