Paulownia (P.elongata) odununun fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine araştırmalar
Researches on the physical and mechanical properties of Paulownia (P.elongata) wood
- Tez No: 321447
- Danışmanlar: DR. GÜLÇİN CANKIZ ELİBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, Paulownia elongata odununun fiziksel ve mekanik özellikleri ile yetişme yerinin bu özelliklere etkisi ve odunun kullanım yerleri araştırılmıştır. Türk Standartları'na göre, üç farklı yetişme yeri ve dokuz ayrı ağaçtan alınan örnekler üzerinde, laboratuar koşullarında ölçme, deney ve hesaplamalar yapılarak odunun bazı fiziksel ve mekanik özellikleri tespit edilmiş, sonuçlar farklı türlerle karşılaştırılmış ve istatistiksel analizler yapılmıştır.Paulownia elongata odununun fiziksel özelliklerine yönelik ortalama değerler, tam kuru yoğunluk 0.234 g/cm³, hava kurusu yoğunluk 0.278 g/cm³ ve hacim-ağırlık 0.224 g/cm³ olarak tespit edilmiştir. Paulownia elongata odununun mekanik özelliklerine yönelik ortalama değerler, liflere paralel basınç direnci 35.31 N/mm², liflere paralel makaslama direnci 3.70 N/mm² ve eğilme direnci 29.52 N/mm² olarak tespit edilmiştir.Yetişme yerinin, ağacın fiziksel ve mekanik özellikleri üzerinde, belirli güven düzeylerinde anlamlı farklılıklar oluşturabildiği; İzmir yöresinde yetişen Paulownia elongata odunu değerlerinin Manisa ve Aydın yöresinde yetişen Paulownia elongata odunu değerlerinden farklı grup oluşturduğu tespit edilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda elde edilen değerler incelendiğinde, Paulownia elongata odununun yoğunluk ve direnç özelliklerinin düşük olmasına rağmen birçok alanda kullanılabileceği ve bu yolla ülkemizde mevcut endüstriyel odun ihtiyacının bir bölümünün karşılanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and mechanical properties of Paulownia elongata and the influence of the plantation area on these properties were investigated. In accordance with Turkish Standards, measurements, experiments and calculations were carried out under laboratory circumstances, by using samples taken from nine different trees grown in three different plantation areas in Turkey. The results were statistically analysed and compared with some other species.Some average values obtained for some physical properties of Paulownia elongata are as follows; oven-dry specific gravity 0.234 g/cm³, air dry specific gravity 0.278 g/cm³ and volume/weight value 0.224 g/cm³. Average values obtained for mechanical properties were found to be 35.31 N/mm² for compression strength parallel to grain (maximum crushing strength), 3.70 N/mm² for shear strength parallel to grain (maximum shearing strength) and 29.52 N/mm² for bending strength.Furthermore, it was observed that the changes in the plantation places led to significant differences in some physical and mechanical properties within certain confidence levels. Also, Paulownia elongata wood grown in İzmir fell into another group among other samples taken from trees grown in Manisa and Aydın.The results indicated that Paulownia elongata wood may be utilised in several areas despite its low specific gravity and strength values; and by this way, may contribute to meet a part of the industrial wood requirement in our country.