Dönen akışkanlar ve bazı uygulamaları
Rotating fluids and some of its applications
  1. Tez No: 321454
  2. Yazar: PELİN ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKYILMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Matematik, Meteoroloji, Mechanical Engineering, Mathematics, Meteorology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı'nda yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışma dönen akışkanlarla ilgili endüstride geniş uygulamaya sahip dönen disk üzerindeki akış probleminin çeşitlendirilmesi üzerinedir. Konunun anlaşılmasını kolaylaştırmak için ilk bölümlerde ileride kullanılacak terimlere ilişkin tanımlar, fiziksel problemin tanımlanmasında kullanılan denklemler ve çözümde kullanılan nümerik yöntemden kısaca bahsedilmiştir. İlerleyen bölümlerde dönen disk problemine giriş niteliği taşıyan bazı fiziksel problemler incelenmiştir. Geniş bir literatür taraması özetlenmiştir. Dönen disk probleminin en eski ve en çok çalışılan hali örneklendirilmiştir. Son bölümde dönen disk akımı ve ısı transferi, disk yüzeyinin pürüzlü olması, düzgün emme veya enjeksiyona izin vermesi durumunda incelenmiştir ki bu kısım teze orjinallik katmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared for Hacettepe University Institute of Science and Engineering Mathematics Department as a master thesis. The study is on the rotating disk problem which has a wide range of industrial applications and its variations. To make the understanding easier, some definitions which is used in the following sections, equations that govern the physical problem and the numerical method used to solve the equations are given in short. In the subsequent sections, some physical cases which provide good examples to the rotating disk problem are presented. A brief search of the literature is also summarized. The earlier and most studied type of rotating disk problem is illustrated. In the last section, rotating disk flow is investigated when the disk's surface is rough and further it admits suction or injection, that constitutes the originality of the thesis.