Diasetilmonoksim Schiff bazının sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of diacetylmonoximes Schiff base and it?s metal complexes
  1. Tez No: 321545
  2. Yazar: MURAT ÇINARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada diasetilmonoksimin, p-toluensulfonilhidrazid ile reaksiyonundan yeni bir tosilhidrazon ligantı (L1H2) ve bu ligantın Co(II), Ni(II) ve Cu(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Ligantın kimyasal yapısı IR, UV-Vis., 1H-NMR spektral verileri ile karakterize edilerek X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatılmıştır.. Komplekslerin kimyasal yapıları; elementel analiz, IR ve UV-Vis. spektral verileri, manyetik moment ile aydınlatılmaya çalışıldı. Komplekslerin termik davranışları termik analiz teknikleri ile incelendi. Ligantın Cu(II) ve Ni(II) komplekslerinin dimerik, Co(II) kompleksinin ise monomerik yapıda olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
In this work, new tosylhydrazone ligand was synthesized by the reaction of diacetylmonoxime with p-toluenesulfonylhydrazone and its metal complexes have been prepared using Co(II), Ni(II) and Cu(II) salts. The ligand was characterized by IR, UV-Vis., 1H-NMR spectral data and X-ray single crystal method. Metal complexes were clarified by means of elemental analysis, IR, UV-Vis. spectral data and magnetic measurements. Thermal behaviours of complexes were determined thermal analysis techniques. Cu(II) and Ni(II) complexes of these ligand was determined to be dimeric, and Co(II) complex was determined to be monomeric.