Yeni imin-oksim ligandlarının ve bazı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve katekolaz enzim aktivite özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization of novel imine-oxime ligands and some of their metal complexes and investigation of their catecholase enzyme activity properties
  1. Tez No: 373129
  2. Yazar: EMRE ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada ilk önce 4-asetilbifenil ve 1-(4-fenilfenil)-2-hidroksiimino-1-etanon literatüre uygun olarak elde edilmiştir. Daha sonra sırasıyla 2-amino-4-metilfenol ve 2-amino-4-klorfenol'ün 1-(4-fenilfenil)-2-hidroksiimino-1-etanon ile ve benzidinin diasetilmonoksim ile vermiş olduğu kondensasyon reaksiyonları sonucu üç yeni imin-oksim ligandı sentezlenmiştir. Sentez kısmının son adımında ise ligandlarla Cu(II) ve Co(II) tuzlarının reaksiyona sokulmasıyla ligandların metal kompleksleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, 1H- ve 13C-NMR, FT-IR, elemental analiz, ICP-OES, molar iletkenlik, manyetik duyarlılık ölçümleri ve termal analiz ile aydınlatılmıştır. Ayrıca her bir kompleksin O2 varlığında 3,5-di-t-bütilkatekolün 3,5-di-t-bütilkinona yükseltgenmesi reaksiyonundaki katalitik etkinliği incelenmiştir. Tüm komplekslerin iyi katekolaz enzim aktivitesine sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, 4-acetylbiphenyl and 1-(4-phenylphenyl)-2-hydroxyimino-1-ethanone were obtained according to the literature. Then three new imine-oxime ligands were synthesized with the result of the condensation reactions of 2-amino-4-methylphenol and 2-amino-4-chlorophenol with 1-(4-phenylphenyl)-2-hydroxyimino-1-ethanone and benzidine with diacetylmonoxime, respectively. In the final stage of the synthesis section, metal complexes of the ligands which are synthesized by the reaction of Cu(II) and Co(II) salts were obtained. The structures of the synthesized compounds were characterized by the help of 1H- and 13C-NMR, FT-IR, elemental analysis, ICP-OES, molar conductivity, magnetic moment measurements and thermal analysis. Furthermore complexes were each tested for their ability to catalyse oxidation reaction of 3,5-di-tert-butylcatechol to the 3,5-di-tert-butylquinone in the presence of O2. It was found that all complexes exhibited good catecholase enzyme activity.