Hacıosman Subasar Ormanında bazı azot tespiti yapan ve yapmayan ağaç ve çalı türlerinde yaprak rezorbsiyonu
Foliar resorption in some nitrogen-fixing and nonfixing tree and shrub species in hHacıosman Swamp Forest
  1. Tez No: 321547
  2. Yazar: BURAK SÜRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GÜRAY KUTBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, bir subasar orman olan Hacı Osman Tabiatı Koruma Alanı'ndaazot tespit eden ve etmeyen bazı ağaç ve çalı türlerinde, yaprak rezorbsiyon oranlarıaraştırılmıştır.Besin maddelerinin yaşlanmış yapraklardan çok yıllık dokulara taşınması olayına?geri alınma veya rezorbsiyon? denir. Rezorbsiyon besin döngüsünün önemli birkısmını oluşturan rezorbsiyon, yetişme ortamının besin maddesi varlığı, ağaç türü vebesin maddelerinin kullanım stratejilerinden etkilenmektedir.N tespit eden bitki türlerinin N rezorbsiyon kullanım verimliliği (NRE) ve Nkullanım yeterliliği (NRP) N tespit etmeyen türlere göre daha düşük bulunmuştur(A.glutinosa NRE %32-40, A.campestre NRE %64-67, A.glutinosa NRP 16.79-24.61mg/g, A.campestre NRP 11.12-12.38 mg/g). P kullanım yeterliliği (PRP) N tespit edentürlerde daha yüksek (A.campestre PRP 0.93-1.17 mg/g, A.glutinosa PRP 0.43-0.56mg/g) iken P kullanım verimliği (PRE) N tespit etmeyen ve eden türlerde benzerseviyelerde bulunmuştur. Geçmiş çalışmalarda N tespit eden bazı türlerin rezorbsiyonoranları hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar ile önceki çalışmalardan eldeedilen sonuçların benzerlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, foliar resorption in some nitrogen-fixing and non-fixing tree andshrub species occuring in the Hacı Osman Nature Protection Area was investigated.Transferring of nutrients from senesced leaves to perennial tissues is known as?foliar resorption?. Foliar resorption is a very important part of nutrient cycling. Foliarresorption has been affected by nutrient concentration of soil, nutrient use strategies andspecies.In nitrogen-fixing species, nitrogen resorption efficiency (NRE) and nitrogenresorption proficiency (NRP) have lower than that of non?fixing species (A.glutinosaNRE %32-40, A.campestre NRE %64-67, A.glutinosa NRP 16.79-24.61 mg/g,A.campestre NRP 11.12-12.38 mg/g). In non nitrogen-fixing species, phosphorusresorption proficiency has lower than that of fixing species (A. campestre PRP 0.93-1.17 mg/g, A. glutinosa PRP 0.43-0.56 mg/g, respectively). Phosphorus resorptionefficiency is found at smiliar. In previous studies, resorption rates of some nitrogenfixingspecies were calculeted. The results obtained in this study are close smilarity withthe results obtained in previous studies.