Prostat kanserinde tomoterapi IMRT ile 3-D konformal radyoterapinin dozimetrik karşılaştırması
Comparison of dosimetric evaluation of 3-D conformal radiotherapy with tomotherapy IMRT in prostate cancer
  1. Tez No: 321555
  2. Yazar: ADEM PEHLİVANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ GÜNEY, PROF. DR. A.GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada prostat kanseri tanılı 10 hastanın, tedavi öncesi çekilen tomografi görüntüleri kullanılarak üç boyutlu konformal radyoterapi ve tomoterapi lineer hızlandırıcı cihazının tedavi planlama sistemlerinde planları yapılmıştır. Elde edilen doz-hacim histogramları aracılığıyla hedef ve kritik organların aldığı dozlar karşılaştırılmıştır. Hedefin, minimum, maksimum ve % 95'inin aldığı doz değerleri incelenerek karşılaştırılmıştır. Kritik organlar için rektumun 50 Gy ve 65 Gy doz alan hacimleri, mesanenin 65 Gy ve 70 Gy doz alan hacimleri, femur başlarının ise maksimum doz değerleri ve 50 Gy doz alan hacimleri karşılaştırılmıştır. İki planlama arasındaki maksimum, minimum ve hacimsel doz farkları hesaplanmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucunda tomoterapi planlarında hedef daha homojen doz alırken kritik organların daha iyi korunduğu görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Tomoterapi, Konformal Radyoterapi, Dozimetri, Kanser
Özet (Çeviri)
In this study, planning of three dimensional conformal radiotherapy and tomoterapi lineer accelerator devices were done in treatment planning systems using the tomografi images of pre-treatment of 10 patients with prostat cancer diagnosis. Doses taken by target and critical organs were compared through dose-volume histograms obtained. Minimum and maximum dose values of target and dose value taken by 95 percent of target were examined and compared. For the critical organs volumes of rectum which takes 50 Gy and 65 Gy dose, volumes of bladder which takes 65 Gy and 70 Gy dose, maximum dose value and volume which takes 50 Gy of femural heads were compared. Between two types of planings dose diferences of maximum, minimum and dose-volumes were calculated. As a consequence of comparision done, in the planning of tomoterapi while target takes more homogenus dose critical organs were saved better.Key Words : Tomotherapy, Conformal Radiotherapy, Dosimetry, Cancer