Bazı Sb(III) komplekslerinin elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve glutatyon redüktaz üzerindeki inhibisyon etkilerinin kare dalga voltametrisiyle araştırılması
Investigation of electrochemical properties of some Sb(III) complexes and studying of inhibition effects to glutation reductase by square wave voltammetry
- Tez No: 321567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, sulu ortamda asılı civa damlası elektrodu kullanarak dönüşümlü voltametri ve kronoamperometri teknikleriyle, dört Sb(III) kompleksinin indirgenme potansiyeli, difüzyon katsayısı ve transfer edilen elektron sayısı belirlenmiştir. Ayrıca, karedalga voltametri yöntemi ile glutatyon redüktaz (GR) inhibisyonu çalışılmış ve Sb(III) komplekslerinin IC50 değerleri belirlenmiştir. GSH'ın (indirgenmiş glutatyon), kare dalga voltametrisi ile tayini yapılmış ve gözlenebilme sınırı (LOD) 7,891×10-7 M ve tayin sınırı (LOQ) 2,689×10-6 M olarak hesaplanmıştır. İlaveten, GR enzim kinetiği karedalga voltametri tekniği ile incelenmiş, Km ve Vmaks değerleri hesaplanmış ve enzim inhibisyon tepkimesinin ?yarışmalı? olduğu sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Glutatyon redüktaz, Sb(III) kompleksleri, inhibisyon
Özet (Çeviri)
In this study, reduction potentials, diffusion coefficients and transferred electron numbers of four Sb(III) complexes were determined using hanging mercury electrode by cyclic voltammetry and chronoamperometry in aqueous solution. In addition, inhibition effect of Sb (III) complexes to reduced glutathione that determines the IC50 values of glutathione reductase enzyme was investigated by square wave voltammetry. GSH determination was performed by square wave voltammetry. Limit of detection and limit of quantification of reduced glutathione were as 7.89×10-7 M and 2.69×10-6 M respectively. As a result of enzymatic reaction of the enzyme in the complex and different concentrations of complex, Km and Vmax values were calculated. According to the calculated Km and Vmax values, it is determined that the actual inhibition is competitive inhibition.Key Words : Glutathione reductase, Sb(III) complexes, inhibition