Hepatit C virüsü NS5B polimeraz inhibitörü olan tiyazolon içeren sülfonamit türevlerinin QSAR çalışması
QSAR studies of sulfonamide analogs containing thiazolone as hepatisis C virus NS5B polymerase inhibitor
- Tez No: 321575
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Yao ve ark. tarafından sentezlenmiş 57 tane tiyazolon türevi bileşikler için 2D-QSAR çalışması yapılmıştır. Bu tiyazolon bileşikleri NS5B polimeraz enzimini inhibe ederek Hepatit C Virüsünün replikasyonunu engellemektedir. Bileşikler önce PM3, Hatree-Fock/3-21G(d,p) ve DFT/B3LYP/6-31G(d,p) yöntemleri ile optimize edilmiştir. Daha sonra bileşikler 3 gruba ayrılmış ve her bir grup için CODESSA programı ile Heuristik (HM) ve Best Multi Linear Regression (BMLR) metotları kullanılarak 7-tanımlayıcılı QSAR modelleri oluşturulmuştur. Bunlardan elde edilen 18 tanımlayıcı kullanılarak genel QSAR denklemleri elde edilmiştir. DFT/B3LYP/6-31G(d,p) temel seti ve BMLR yöntemi ile elde edilen model denklemlerin geçerliliğinin en yüksek olduğu görülmüştür. Buna göre NS5B polimeraz enzimini inhibisyonunda en önemli parametrelerin sırasıyla Hidrojen Alıcı Yük Alanı-2, ZX İzdüşümü, N atomunun minimum nükleofilik reaksiyon indeksi, H atomunun ortalama değerliği, Polarite parametresi, XY İzdüşümü ve C atomunun minimum (>0.1) bağ derecesidir. Hidrojen bağı alma kapasitesi azaldıkça ve molekül ince uzun bir geometriye sahip oldukça bileşiklerin inhibisyon aktivitesi arttığı öngörülmektedir.Anahtar Kelimeler : QSAR, tiyazolon, sülfonamit, HCV NS5B polimeraz.
Özet (Çeviri)
In this study, a 2D-QSAR analysis was carried out by using 57 thiazolone derivatives synthesized by Yao et.al.. These thiazolones prevent the replication of Hepatitis C Virus by NS5B polymerase inhibition. Firstly, the compounds were optimized with PM3, Hatree-Fock/3-21G(d,p) and DFT/B3LYP/6-31G(d,p) methods. Then, the compounds were seperated into 3 groups and for each groups QSAR models with 7 descriptors developed by Heuristic Method (HM) and The Best Multi-Linear Regression (BMLR) encoded in CODESSA software. The obtaining 18 descriptors were used to develop general QSAR models. The general QSAR model obtained with DFT/B3LYP/6-31G(d,p) basic set and BMLR method have the most predicted corelation coefficients. It indicates that Hydrogen Acceptor Charge Area-2, ZX Shadow, Minimum nucleophilic reaction index for an N atom, Average valency of an H atom, Polarity parameter, XY Shadow and Min (>0.1) bond order of a C atom were the most significant parameters for the inhibition of NS5B polymerase. QSAR model predict that inhibition activitiy increases if the compounds have lower hydrogen bond acceptor capacity and molecules have elongated geometry.Key Words : QSAR, thiazolone, sülfonamide, HCV NS5B polymerase.