1,7-diaminoheptan molekülünün titreşim spektrumlarının teorik olarak incelenmesi
The study of vibration of 1,7-diaminoheptane molecule through theoretical methods
  1. Tez No: 321574
  2. Yazar: MUAMMER ERKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, 1,7-diaminoheptan molekülü için Gaussian 03 programı kullanılarak molekülün optimize yani en kararlı olduğu durumlardaki geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Bu titreşim frekanslarının işaretlemeleri yapılarak frekanslara ait Infared ve raman şiddetleri belirlendi. Teorik olarak hesaplanan frekanslarla deneysel frekanslar birbirleriyle karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi. Bu grafikler yardımı ile hesaplama metotları arasında karşılaştırmalar yapıldı. Ayrıca ilk kez 1,7- diaminoheptan molekülünün azot atomlarına bağlı olan hidrojen atomları yerine klor ve brom atomları eklenerek geometrik parametreleri ve titreşim frekansları teorik olarak hesaplandı. Teorik olarak hesaplanan bu frekanslar da 1,7-diaminoheptan molekülünün deneysel frekansları ile karşılaştırılarak korelasyon grafikleri çizildi.Anahtar Kelimeler : 1,7-diaminoheptan, Infared, Raman, BLYP, B3LYP, HF
Özet (Çeviri)
In the present study, the geometrical parameters and vibrational frequencies of 1,7-diaminoheptane molecule were calculated theoretically optimizition So in the most stable condition with the Gaussian 03 programme. Through the assignment of these frequencies, the Infared and raman intensities were determined. The correlation graphs were drawn by comparing the theoretically calculated frequencies with the expermental ones. Comparisons among the calculation methods were made by means of these graphs moreover, adding to N atoms bonded Cl and Br atoms in place of H atoms in 1,7-diaminmoheptane, the geometrical parametres and vibrational frequencies of these molecules were calculated theoretically for the first time. The correlation graphs were drawn by comparing these theoretically calculated frequencies with the experimental frequencies of 1,7-diaminoheptane molecule.Key Words : 1,7-diaminoheptane, Infrared, Raman, BLYP, B3LYP, HF