Döküm ve toz metalurjisi yöntemleri ile üretilen AA 2014-Al4C3 metal matrisli kompozitlerin aşınma davranışlarının incelenmesi
Methods of casting and produced by powder metallurj AA 2014-Al4C3 investigation of wear of metal matrix composites
  1. Tez No: 321582
  2. Yazar: AYNUR TOPUZ
  3. Danışmanlar: PROF. SÜLEYMAN TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada; karıştırmalı döküm metodu ve toz metalurjisi (TM) yöntemi ile 2014 Alüminyum alaşımına farklı takviye oranlarında Al4C3 ilave edilerek kompozit malzeme üretilmiştir. Her iki öntemde de sırasıyla %0,5, %1, %2 ve %4 oranlarında Al4C3 katılmış ve farklı oranlarda katılan takviyenin mikroyapıya ve sertlik değerlerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca TM ile üretilen takviyesiz ve takviyeli malzemelerin sinterleme ısıl işleminden sonra yoğunluk değişimi tespit edilmiştir.Döküm ve toz metalurjisi yöntemleri ile kompozit malzeme üretildikten sonra 510°C' de 7 saat çözeltiye alındıktan ve hızlı su verildikten sonra 200°C' de yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmıştır. Uygulanan ısıl işleminin sonucunda üretim yöntemine göre sertlik değerlerinde farklılık olduğu ve içerisindeki Al4C3 miktarına göre sertlik değerlerinde artış olduğu tespit edilmiştir.Her iki yöntem ile üretilen numunelerdeki aşınma kayıpları ve takviye edilen Al4C3 miktarının aşınma dayanımına etkisi ve aşınma kayıpları belirlenmeye çalışılmıştır.Malzemelerin mikroyapı karakterizasyonu amaçlı SEM ve EDS analizleri yapılarak Al4C3 ün yapı içerisine dağılımı ve yapılan ısıl işlemin mikroyapıya etkisi incelenmiştir. Parçacıkların dağılımına bağlı olarak homojenizasyonun etkin parametre olduğu tespit edilmiştir. Dağılımdaki farklılaşmanın sertliği ve aşınmayı olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir.Anahtar kelimeler :Toz Metalurjisi, Döküm, Al4C3, Yaşlandırma ısıl işlemi, Mikroyapı ve Aşınma
Özet (Çeviri)
In this study, 2014 aluminum composite material with different Al4C3 reinforcement rotions was produced by spinn casting and powder metallurgy metods. In these two production methods, the effect of Al4C3 amount of 0,5, 1, 2 and 4 % on the micro structure and hardness was determined. The change of density after sintering of reinforcement and not- reinforcement materials produced by powder metallurgy was investigated.After composite production by casting and powder metallurgy methods, the specimens were aged at 200 ° C following solution treatment at 510 ° C for 7 hours. It was seen that the hardness values incresed with increasing Al4C3 amount and changed by the composite production method.The wear loss and the effect of Al4C3 amount on wear strength in the specimens produced by these production method were determined.The microstructural characterization of SEM and EDS analysis were carried out in order to see Al4C3 dispersion in the specimens and heat treatment. It was seen that homogenization was effective parameter interms of particle dispersion. Different dispersion of Al4C3 effected hardness and wear a negative way.Key Word :Powder metallurgy, Casting, Al4C3, aging heat treatment, microstructure and wear