Değişik uç geometrilerine sahip fiberlerle güçlendirilmiş polyester kalsit kompozit malzemenin darbe davranışının incelenmesi
Investigation of impact behaviour of polyester calcite reinforced with various end shaped fibers to low energy impact
  1. Tez No: 321583
  2. Yazar: YELDA KUTLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, yüksek ve düşük sıcaklıklarda kürlenmiş ve düşük enerjili darbeye maruz bırakılmış kompozit malzemede darbe sonucu oluşan mekanik değişim incelenmiştir. Kompozit malzeme, değişik uç şekillerine sahip çelik fiberlerle güçlendirilmiş polyester kalsit malzemeden üretilmiştir. Burada kullanılan fiberin malzemesi, şekli ve hacim oranı kompozitin mekanik özelliklerini büyük ölçüde etkilemektedir. Değişik geometrilere sahip fiberlerle güçlendirilmiş kompozit numuneler 40°C, 80°C ve 120°C sıcaklıklarda fırınlanmışlardır. Tüm numuneler ağırlık düşürme test cihazıyla düşük enerjili darbeye tabi tutulmuşlardır. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde verilmiştir.Anahtar Kelimeler :Değişik uç şekilli fiberler, düşük hızlı darbe, polyester kalsit
Özet (Çeviri)
In this study, composites which in low and high temperatures cured and exposed to a low energy shock as a result of mechanical change were investigated. Composite material are made of polyester calcite reinforced with various end shaped steel fibers. Fiber?s material, shape and volume ratio greatly affects the mechanical properties of the composite. Polyester calcite composite samples reinforced with various fibers are cured 40°C, 80°C and 120°C degrees. All samples were subjected to weight drop impact tester with low enegy. The results obtained are given the form of graphics.Key Words :various end shaped fibers, low velocity impact, polyester calcite