Radyoterapide doz düzeltme faktörlerinin tedavi dozuna etkileri
The effects of correction factors to treatment doses in radiation treatment
- Tez No: 321588
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OKUDUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, doza etki eden faktörleri değişimlerinin çıkış dozuna etkisinin ne oranda olduğu tespiti amaçlanmıştır. Ölçümler Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Radyasyon Onkolojisi kliniğinde bulunan GE marka Saturne 43 model doğrusal hızlandırıcı ile elde edilen 6, 15, 25 MV'luk foton ışınları kullanılarak, NE Technology marka 2570/1 model elektrometre ve 0,6 cc farmer tipi dört adet iyon odası kullanılarak; basınç, sıcaklık gibi ortam şartlarının değiştiği durumlarda ve farklı zamanlarda su eşdeğeri katı fantomlarda alınmıştır. Her enerji için doz verimi dört farklı iyon odası ile ayrı ayrı ölçülmüş, doz verimine etki eden faktörler TRS No.277 kriterlerine göre hesaplanmıştır. Doza etki eden faktörlerin istatistiksel ve matematiksel hata yüzdeleri belirlenerek, doza katkıları belirlenmiştir. Perturbasyon ve kalibrasyon faktörü değişiminin aynı oranda doza yansıdığı; basınç değişiminin dozu önemli ölçüde etkilediği; sıcaklık, polarite düzeltme faktörü, iyon odası yeniden birleştirme faktörü değişiminin doza etkisinin nispeten daha az olmakla birlikte sudan havaya durdurma gücü değişiminin diğer parametrelere göre ihmal edilecek seviyede olduğu sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Radyasyon onkolojisi, x-ışını tedavisi, lineer hızlandırıcı, soğurulan doz, düzeltme faktörü, TRS-277, çıkış dozu
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is an effect and the effect on the rate of the changes of the factors affecting the dose to dose rate of output rate. The measurements were performed in water-equivalent solid phantoms by the using NE Technology brand 2570/1 model electrometer, 0,6 cc farmer type ion chamber and 6, 15, 25 MV photon beams which was obtained in GE brand Saturne 43 linear accelerator in Radiation Onvology Clinic of Dr. Abdurrahman Yurtaslan Oncology Education and Research Hospital when changing environmental conditions such as temperature, preasure at different times. For each energy, efficiency of dose was measured by using four different ion chambers and the factors affecting the efficiency of dose are calculated according to the criteria of TRS No 277. The percentage of the statistical and mathematical error of the factors affecting the dose were detected and determined the contributions of dose. From this study, the following conclusions have been reached : Perturbation and calibration factors change are reflected in the dose at the same rate; dose significantly affected by pressure changes; although a relatively small effect from the changes of the parameters of temperature, polarity and recombination correction factors , the changes of stopping powers of water to air have a negligible effect compared to other parameters.Key Words : Radiation oncology, x-ray treatment, linear accelerator, absorbed dose, correction factor, TRS-277, output dose