Mimari tasarımda peyzaj temaları üzerine bir araştırma
A research on the landscape themes in architectural design
  1. Tez No: 321589
  2. Yazar: ÖZGE DURAN AKANSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. T. NUR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
20. Yüzyılda önemini kaybeden peyzaj, yatay düzlemde bir güzel sanatlar objesi olarak algılanırken daha aktif ve etkili bir tasarım girdisi haline gelmiştir. Şehirlerin değişen doğasından ortaya çıkarak farklılaşması, ?peyzaj?, ?mimarlık?, kent planlama? pratiklerinin gözden geçirilmesini sağlamıştır. Bu kapsamda, mimarlık ve kentsel planlama anlayışı, 21.Yüzyılda çok-disiplinli bir kavram olarak mimarlık, şehir planlaması ve peyzaj üzerinde oluşur. Bu ihtiyaçtan doğan pratikler kentleşme sürecini açıklayan yeni teorilerin önemine işaret etmiştir ve tasarım objelerine salt mimarlık veya kent tasarımından daha geniş alanla bakılmasını sağlamıştır. Bu teoriler asıl ortaya çıkış yerleri olan akademik ortamlarda tartışılırken, yeni konular olarak eğitim programlarına ve uzmanlık alanlarına eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The reaction of landscape that lost its significance in 20th century; the symbolic meaning perceived as the work of fine arts on horizontal plane placed its perception as an active and efficient design input. Stemming from the changing nature of cities, this alternation led the practices of ?landscape?, ?architecture?, ?city planning? to be reviewed. In this scope, the comprehension of architectural and city planning proposed for 21st century arises as a multi-disciplinary concept over architecture, city planning and landscape. Hybrid study fields that emerge as a requirement of this formation, directed the significance to new theories examining the urbanization processes and looking at the subject from a wider scale rather than architecture or designing of urban space.