Bir mikro kanal ısı alıcısında gerçekleşen ısı transferinin sayısal analizi
A numerical analysis of heat transfer in a micro channel heat sink
- Tez No: 321590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada bir mikro kanal ısı alıcısında zorlanmış taşınım ısı transferi laminer akış koşullarında sayısal olarak incelenmiştir. Reynolds sayısının 300 ile 800 aralığında ve 1,3, 1,8, 3,6 ve 5,4 kW/m2 sabit ısı akıları için FLUENT paket programı kullanılarak parametrik çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca sinüzoidal ve doğrusal olarak değişen ısı akılarında sayısal analizler yapılmıştır. Bunun yanı sıra, mikro kanal boyutlarının ısı transferi üzerine etkisi araştırılmıştır. Kanal yüksekliği, genişliği, kanatçık uzunluğu ve akışkan cinsi değiştirilerek ısı transferi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Reynolds sayısının ısı transfer katsayısı, Nusselt sayısı, basınç düşüşü, ısı alıcısı sıcaklığı ve kanal çıkış sıcaklığı üzerine olan etkisi incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları, literatürdeki deneysel çalışmalar ile karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler : Zorlanmış ısı transferi, mikro kanal, laminer akış, Fluent
Özet (Çeviri)
In this study, forced convection heat transfer in a micro channel heat sink was investigated numerically in laminar flow conditions. Parametric studies were perfomed using the commercial CFD program FLUENT for the Reynolds numbers and constant heat fluxes in ranges of 300 and 800, 1,3 and 5,4 kW/m2, respectively. In addition, numerical analyses were performed at heat fluxes of sinusoidal and linearly varying. Besides, it was investigated the effect of the dimensions of the micro channel on the heat transfer from the heat sink. The effects of Reynolds number on the channel height, channel width, fin length and the type of fluids were investigated. Heat transfer coefficient, Nusselt number, pressure drop, channel outlet and heat sink temperatures were studied in detail. The results of this study were compared with the experimental studies in the literature.Key Words : Convective heat transfer, micro channel, laminar flow, Fluent