10 KN kapasiteli pozisyon kontrollü çekme test cihazının optimum tasarımı ve üretimi
Design and production of a position controlled tension test device with a capacity of 10 KN
  1. Tez No: 321598
  2. Yazar: SERKAN ÇATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. SELİM TÜRKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mekanik testlerdeki asıl amaç malzemelerin çeşitli çalışma şartları altında olan dayanımlarını belirlemektir. Malzeme biliminin gelişmesi ile malzemelere uygulanması gereken mekanik testlerde büyük önem kazanmıştır ve çekme testi de bu mekanik testlerin en önemlilerinden birisidir. Çekme testinin yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan deney cihazları çoğunlukla yurt dışından ülkemize yüksek ücretler karşılığında ithal edilmektedir.Bu çalışmada, düşük mukavemetli plastik ve kompozit malzemelerin çekme testlerinde kullanılacak yeterli özelliklere sahip ve hazır cihazlara göre kıyaslandığında düşük maliyetli bir çekme test cihazı tasarlanmış ve üretilmiştir. Tasarımı ve üretimi yapılmış olan test cihazı, özellikle düşük mukavemetli plastik ve kompozit malzemelerin testlerinde kullanılacağından, üretim sonrası üç farklı plastik malzemeden hazırlanmış numuneler kullanılarak çekme testleri ile test edilmiştir. Böylece deney cihazının istenilen şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmiş ve ortaya çıkan aksaklıklar giderilmiştir.Bu çalışmada 10 kN kapasiteli bir çekme test cihazının tasarımı ve üretimi düşük bütçe ve çoğunlukla yerli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu sayede oluşan bilgi birikiminin ve maddi kaynakların ülkemizde kalması sağlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Çekme Testi, Mekanik Özellikler, Mekanik Tasarım
Özet (Çeviri)
The main aim of mechanical tests is determining the strength of materials under various operating conditions. Mechanical tests that have to be applied to the materials have gained great importance with the development of material science and tensile test is one of the most important of these mechanical tests. Tension testing machine that is needed for making tensile test is being imported to our country from abroad mostly with high cost.In this study, a tensile testing machine was designed and produced with enough capacity and specifications for tension tests of low-strength plastic and composite materials at much lower cost compared to the brand-name machines. Since the testing machine will be used for low strenght plastic and composit materials, the testing machine was tested for tension tests using plastic samples prepared from three kinds of plastic. So, the testing machine was controlled whether it works as desired or not.In this study, design and production of a tension test device with a capacity of 10 kN was performed using of low-budget and mostly local resources. In this way, knowledge and finance resources are remained in our country.Key Words : Tensile Test, Mechanical Properties, Mechanical Design