Bir gaz soğutmalı yüksek sıcaklık reaktörünün sayısal termal-hidrolik analizi
Numerical thermal-hydraulic analysis of a gas cooling high temperature reactor
  1. Tez No: 321636
  2. Yazar: ÖMÜR AKBAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KOCAR, PROF. DR. HACI MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; Modüler Helyum Reaktörü'nün (MHR) normal çalışma durumunda yakıt sıcaklığını kabul edilebilir seviyenin altında tutarken, çıkış sıcaklığını 850°C üzerine çıkartmak için alternatif çalışma koşulları incelenmiştir. Parametrik ısıl akış simülasyonları Sayısal Akışkanlar Dinamiği yazılımı ANSYS CFD FLUENT kullanılarak yapılmıştır. Simüle edilen geometri Birim Hücre Modeli ve Eşdeğer Silindir Modeli olarak seçilmiştir. Eşdeğer Silindir Model ile simülasyonda korun içindeki komplex yapıyı modellemek için gözenekli ortam yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmaya şu anki 600 MWt GT-MHR (Gaz Türbinli Modüler Helyum Reaktörü) `nin analizi ile başlanmıştır. Nümerik model diğer çalışmalarla doğrulanmıştır. Daha sonra alternatif çalışma koşulları simüle edilmiştir. Sonuç olarak yakıt sıcaklığı kabul edilebilir seviyenin altındayken bazı çalışma koşulları için çıkış sıcaklığı ~1000 °C civarında olduğu görülmektedir.Anahtar Kelimeler :Modüler Helyum Reaktör, Sayısal Akışkanlar Dinamiği, Enerji, Nükleer Güç
Özet (Çeviri)
In this study alternative operating conditions for the Modular Helium Reactor (MHR) were investigated to increase coolant outlet temperature above 850°C, while keeping the fuel temperature below acceptable level at normal operation. Parametric thermal-hydraulic simulations were carried out by using Computational Fluid Dynamics software ANSYS CFD FLUENT. The simulated geometry was chosen as Unit Cell Model and Equivalent Cylinder Model. The porous media approach has been applied to model the complex structure in the core for the simulation with Equivalent Cylinder Model. The study began with an analysis of the current 600 MWt GT-MHR (Gas Turbine-Modular Helium Reactor). The numerical model was validated by other studies. Then, alternative operating conditions were simulated. The results have shown that the MHR with some alternative operating conditions have the coolant outlet temperatures about 1000 °C, while keeping the fuel temperature below acceptable level.Key Words :Modular Helium Reactor, Computational Fluid Dynamic, Energy, Nuclear Power