Otomatik depolama ve çekme sistemlerinde bekleme noktası belirleme algoritmasına dayalı hedef programlama modeli ve bir uygulama
A goal programming model and an application based on the dwell point determination algorithm in automated storage and retrieval systems
- Tez No: 321638
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Otomatik Depolama ve Çekme Sistemlerinde (OD/ÇS) bekleme noktası politikası kontrol politikalarından birisidir. Boş bir vincin bekleyeceği yer bekleme noktası politikası tarafından belirlenir. Bekleme noktası bir sonraki talebi karşılamada seyahat edilecek zamanı en küçükleyecek biçimde seçilir. Gelen depolama ya da çekme taleplerine yanıt verme süresini en küçükleme ve çıktı düzeyini en büyükleme makineler için bekleme noktasının optimal seçimi ile sağlanabileceğinden, yapacak işi olmayan makinelerin boş seyahat zamanını azaltmak amacıyla nereye yerleştirileceğini belirlemek önemli bir kontrol problemidir.Bu çalışmada, bir Otomatik Depolama ve Çekme Sisteminin (OD/ÇS) bekleme noktası belirleme problemi ele alınmıştır. Bekleme noktası politikasının OD/ÇS'nin performansına etkisini incelemek amacıyla bir hedef programlama modeli önerilmiştir. Önerilen modelin algoritmasının uygulaması Eskişehir'de buzdolabı üreten beyaz eşya işletmesinden sağlanan gerçek veriyle gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Otomatik Depolama ve Çekme Sistemleri, BeklemeNoktası, Hedef Programlama
Özet (Çeviri)
Dwell point policy one of the control policies in automated storage and retrieval systems. The position where an idle crane waits is determined by a dwell-point policy. The dwell-point is best chosen to minimise the expected time to travel to the next request. Because minimizing response time of storage or retrieval requests and maximizing output level can be obtained with optimal selection of dwell point for machines, in order to reduce empty travel time to determine where to position machines that has no jobs to perform is an important control problem.In this study, an Automated Storage and Retrieval System (AS/RS) dwell point determination problem is evaluated. To examine the effect of dwell point policy to AS/RS?s performance, a goal programming model is proposed. Application of proposed model?s algorithm is showed with real data from a white goods enterprise in which fridge is produced in Eskişehir.Key Words : Automated Storage and Retrieval Systems, Dwell Point, GoalProgramming