Ankara örneğinde, kırsal mimarinin belgelenmesi kapsamında Çubuk ilçesi Gedikoğlu konağı restorasyon önerisi
The case of Ankara rural architecture documentation under restoration proposal of the Gedikoğlu mansion in Çubuk
- Tez No: 321649
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN MEHMET HERSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 577
Özet
Bu tez çalışmasında, Ankara Çubuk İlçesinde bulunan ve 19.yüzyıl sonlarında Osmanlı Dönemine ait geleneksel konut mimarisinden biri olan Gedikoğlu Konağı konu edilmektedir.Çalışmanın amacı, kırsal yaşam ihtiyaçları ile bütünleşen mimarlık tarihi açısından öneme sahip, ilçede sayılı örnekleri kalan geleneksel konutlardan biri olan konağın, bugünkü durumunun analiz edilmesi ve sürdürülebilir biçimde korunmasının sağlanması amacıyla ilçede gereksinim duyulan uygun işlev önerisinin tespit edilmesidir. Çalışma kapsamında konut ve yakın çevresi incelenerek bugünkü durumu tespit edilmiştir. Çubuk İlçesi'ndeki geleneksel mimari incelenmiş, araştırmalar sonucu elde edilen bilgi ve belgeler değerlendirilerek, konağın geçmişten günümüze yapısal bilgilerine ulaşılmıştır. Elde edilen bilgiler ile ulusal ve uluslararası ilkeler çerçevesinde konağa yeni işlev verilerek restorasyon önerisi tez kapsamında sunulmaktadır.Anahtar Kelimeler : Çubuk, Gedikoğlu, Konak, Restorasyon
Özet (Çeviri)
Gedikoğlu Mansion, one of the traditional residential architecture examples of the late 19th century Ottoman Era, located in Çubuk, Ankara is the subject of this thesis.The aim of this study is to analyze the present condition of the mansion which is one of the existing examples in the district and which has significance in terms of history of architecture integrating with the requirements of rural life and to determine the proper functioning recommendation required in the district for the purpose of providing sustainable protection. The residence and its immediate surroundings are investigated in the scope of this study, thus its present condition is determined. The vernacular architecture in Çubuk district is examined, and the all structural data of the mansion is reached through evaluating the obtained data and documents. Ascribing new function to the mansion within the frame of the obtained data and national and international principles, a restoration recommendation is presented within this thesis.Keywords : Çubuk, Gedikoğlu, Mansion, Restoration