Televizyon stüdyolarında mimari akustik tasarım kriterleri ve bir örnek çalışma: Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü binası televizyon stüdyosu
Architectural acoustic design criteria for television studios and a case study: Television studio of General Directorate of Education Technologies (EĞİTEK) building
- Tez No: 321673
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Televizyon stüdyoları, sesin kontrol edilmesi ve düzenlenmesinin önemli bir gereklilik olduğu mekanlardır. Gerekli akustik düzenlemelerin yapılmaması durumunda ortaya çıkabilecek kontrolsüz yansımalar ve olması gereken değerlerin üzerindeki reverberasyon süresi, yayın sırasında olumsuz etkiler yaratacaktır.Bu tezde; genel olarak televizyon stüdyolarının tarihsel gelişimi, işlevi ve işleyişiyle birlikte mimari özellikleri ele alınmıştır. Daha sonra televizyon stüdyolarının, yapı akustiği tasarım parametreleri kapsamında duvar, döşeme, tavan, kapı, pencere gibi yapı bileşenleri, hacim akustiği tasarım parametreleri kapsamında hacmin biçimi ve boyutlandırılması, reverberasyon süresi, arka plan gürültü düzeyi, ses yansıtıcı, yutucu ve saçıcı-dağıtıcıların dağılımı incelenmiştir. Bu parametreler ulusal ve uluslar arası yönetmelikler ile desteklenerek televizyon stüdyoları için mimari akustik performans kriterleri oluşturulmuştur.Örnek çalışma kapsamında Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Binası televizyon stüdyosunun incelenen parametreler doğrultusunda Insul (v 6.4.12) ve Odeon (v 10.02) simülasyon programları kullanılarak mevcut durum analizi yapılmıştır. Bu analizler ile yerinde yapılan çevresel gürültü düzeyi, arka plan gürültü düzeyi, yapı elemanlarının ses geçiş kaybı ve reverberasyon süresi ölçümlerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılmıştır. Bu örnek dahilinde uygun olmayan durumlar için iyileştirmeye yönelik öneriler geliştirilmiştir.Anahtar Kelimeler : Akustik, Yapı akustiği, Hacim akustiği, Televizyon Stüdyoları, Yayın stüdyoları
Özet (Çeviri)
Television studios are important spaces where sound control and sound arrangements are necessary. If proper arrangements are not applied, uncontrolled reflections and high reverberation time value over than preferred may occur, which will adversely effect broadcasting.In this study, historical development of television studios with the architectural features, functions and operations have been discussed. After that, in television studios, building acoustic design parameters contents; building components such as walls, floors, ceilings, doors and windows, room acoustic design parameters contents; shape and dimensions of room, reverberation time, background noise level, sound reflector, absorber and scatter-diffusor distribution have been analyzed. All these parameters have been supported by national and international regulations and architectural acoustic performance criteria have been established for television studios.In this case study, according to examined parameters, current situation of Television Studio of General Directorate of Education Technologies (Eğitek) has been analyzed with Insul (v 6.4.12) and Odeon (v 10.02) simulation programs. A comparative assessment, with the environmental noise level, background noise level, sound transmission loss and reverberation time measurements have been made. As a result of this case study recommondations for improving adverse situations have been presented.Key Words : Acoustics, Building acoustics, Room acoustics, Television Studios, Broadcast studios