Trombosit kökenli büyüme faktörünün yara dokusu oksidatif olayları üzerine etkileri
Effects of platelet derived growth factor on oxidative events in wound tissue
- Tez No: 321682
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Biology, Physiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yara dokusunun tamiri esnasında normal metabolik süreç boyunca olduğu gibi oksidatif olaylar meydana gelmektedir. Trombosit kökenli büyüme faktörü (PDGF) yara iyileşmesinde görev yapan önemli büyüme faktörlerinden biridir. Çalışmada, eksojen PDGF uygulamasının ratlarda oluşturulan dorsolateral yaralarda meydana gelen oksidatif olaylar üzerine zamana bağlı etkilerini araştırmak amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında deneylerde 200-250 g ağırlıkta 42 adet Wistar albino dişi rat kullanıldı. Ratlar, kontrol grubu (n=6), tedavisiz grup (n=12), kitosan uygulanan grup (n=12) ve kitosan+PDGF uygulanan grup (n=12) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç tüm hayvanlarda anestezi altında iken sırtta orta hattın iki yanında eksizyonel kesi yarası oluşturuldu. PDGF uygulanan gruplardaki ratların yaralarına her gün birer kez topikal yolla kitosan jel içerisinde PDGF-BB (7 ng/ml) uygulandı. Kitosan grubunda ise aynı miktarda boş kitosan jel uygulandı. Uygulamalardan sonra iyileşmenin 3 ve 7. günlerinde ratlar feda edildi. Çıkarılan yara dokularında tiyobarbitürik asit reaktif türleri (TBARS), nitrik oksit (NOx), askorbik asit (AA), glutatyon (GSH) seviyeleri ve süperoksit dismutaz (SOD) aktivitesi spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Oxidative events occurs during wound repair process just as in normal metabolic process. Platelet derived growth factor (PDGF) is one of the important growth factors that play a role in wound healing. In the present study, we aimed to investigate time-dependent effects of exogenous PDGF administration on oxidative events during dorsolateral cutaneous wound healing in rats.Experiments were performed on 42 female Wistar albino rats (weight: 200-250g). Animals were divided into four group: control group (n=6), untreated group (n=12), chitosan-treated group (n=12) and chitosan+PDGF-treated group (n=12). Two full-thickness excisional skin wounds were made under anesthesia in all animals except for control group. In the chitosan+PDGF-treated groups, the wounds were treated topically with a single daily dose PDGF-BB (7 ng/ml) after wounding. In the chitosan-treated groups, the wounds were treated topically with equal amount blank chitosan gel. After these administrations, on the 3th and 7th days of wound healing, the animals were sacrificed. Thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), nitric oxide (NOx), ascorbic acid (AA), glutathione (GSH) levels and superoxide dismutase (SOD) activity were measured spectrophotometrically in wound tissues. Results were expressed as mean ±standard deviation.