Türkiye'de çalışan yoksulluğu ve yoksulluk politikaları: Kapıcıların çalışan yoksulluğu bağlamında değerlendirilmesi (Isparta örneği)
The working poverty and poverty policies in Turkey: An evaluation about porters as working poverty (Isparta example)
- Tez No: 321729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda yoksulluk olgusu üzerine araştırmacıların ve özellikle siyasi çevrelerin fazlaca durması yoksulluğa ayrı bir önem katmıştır. Siyasi çevrelerin bu olgu üzerinde durmalarının nedeni tartışma konusudur. Siyasi partiler yoksulluğu popülist siyaset için mi kullanmaktalar yoksa gerçekten yoksulluğun çözümü için mi politikalar üretmekteler?Günümüzde artık yoksulluk olgusu kadar yoksulluğun derecelendirilmesi de ayrı bir öneme sahiptir. Dolayısıyla günümüzde mutlak yoksulluk kadar göreli yoksulluk da önem kazanmış ve çalışan yoksulluğu gibi bir ironi ortaya çıkmıştır. İnsanların çalıştığı halde yoksul olması yoksulluk olgusunda ayrı bir problemi ortaya çıkarmıştır. Mutlak yoksulluk genel olarak az gelişmiş ülkelerin bir problemi iken, bir göreli yoksulluk türü olarak çalışan yoksulluğu, gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerin de sorunu haline gelmiştir. Bu nedenle çalışan yoksulluğu daha geniş bir alanı kapsamaktadır. Bu durum çalışan yoksulluğu üzerine araştırma yapılmasını önemli hale getirmektedir.Bu düşünceler ışığında bu çalışma iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda çalışan yoksulluğu kavramı teorik açıdan ele alınmış, ikinci kısımda ise, çalışan yoksul olarak kabul edilebilecek bir meslek grubu olan kapıcılar üzerine bir araştırma yapılmıştır. Asgari ücretle çalışanların arasında maddi açıdan en iyi durumda olan meslek grubu hiç kuşkusuz kapıcılardır. Hal böyle iken, kapıcıların birer çalışan yoksul olması, diğer asgari ücretle çalışan bireylerin çalışan yoksulluğunu ne boyutla yaşadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, poverty has become more importantthan ever before as the researchers and the political circles emphasize itexcessively. The emphasizing of the poverty by the political circles is amatter of opinion. Do the political parties exploit the poverty for theirpopulist policies or do they really produce policies to eliminate the poverty?In today?s world, to grade the poverty is as importantas the phenomenon of poverty itself. Hence, relative poverty has gainedimportance as absolute poverty and an irony called ?working poverty? hasemerged. The poverty of working people revealed a different problem for thephenomenon of poverty. As a relative poverty type, working poverty has become aproblem in developing countries and developed countries where absolute poverty hasbecome a problem for developed and developing countries. Therefore workingpoverty contains a larger area. This makes it more important to research onworking poverty.In the light of these opinions this work consists oftwo parts. In the first one, working poverty is analyzed from theoreticalaspect. In the second part, a research on porters who can be considered tosuffer from working poverty has been performed. There is no doubt that amongthe people work minimum wage, porters are the people with best economic conditions.Under these circumstances, the fact that the porters are working poor peopleshows the extent of poverty of other individuals working minimum wage.