Çalışan yoksulluğu ve güvencesiz çalışma ilişkisi: Dünyada ve Türkiye'de uygulanan çalışan yoksulluğu politikaları
The relationship between working poverty and precarious work: Working poverty policies in the world and in Turkey
  1. Tez No: 743563
  2. Yazar: MİNE KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİHAN YÜKSEL ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yoksulluk olgusu insanlık tarihi kadar eskiye dayanmakla birlikte yakın dönemde işsizlik ile ilişkilendirilmektedir. Ancak günümüzde bireylerin iş sahibi olmaları, yoksulluk riskine maruz kalmalarını engellememektedir. Dünyada ve ülkemizde bir iş sahibi olmasına karşın yoksulluktan kurtulamayan çalışanların sayısı artmakta, bu durum“çalışan yoksul”kavramını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada; çalışan yoksulluğuna sebep olan faktörler ile işin, mesleğin, güvencesiz çalışmanın çalışan yoksullukla ilişkisi incelenerek dünyada ve Türkiye'de çalışan yoksulluğunun boyutu ele alınacaktır. Aynı zamanda çalışan yoksulluğuna yönelik uygulanan politikalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of poverty dates back to as far as human history, but it has recently been associated with unemployment. However, the fact that individuals have jobs today does not prevent them from being exposed to the risk of poverty. The number of employees who have a job in the world and in our country, but cannot get out of poverty, is increasing, which gives rise to the concept of“working poor”. In this study, the factors causing employee poverty and the relationship of work, profession, precarious work with employee poverty will be examined and the dimension of employee poverty in the world and in Turkey will be discussed. At the same time, the policies applied to employee poverty will be examined.