Sağlık kurumları çalışanlarının sendikal örgütlenme konusundaki davranışlarının cinsiyet temelinde incelenmesi Isparta ili merkez kamu hastaneleri örneği
Investigation of gender based behaviors of health care workers on unionized organization: Isparta city sample of central public hospitals
  1. Tez No: 321735
  2. Yazar: ABDULKADİR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA BAHADIR ESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bilindiği üzere sendikalar, çalışanların haklarını korumak üzere örgütlenmiş tüzel kişiliklerdir. Dünya ve ülkemize genel olarak bakıldığında öncelikle işçi sendikaları aktif faaliyet göstermiş olup zamanla memur sendikaları da yaygınlaşarak büyümeye başlamıştır.Tarihsel süreç içerisinde sendikalar incelendiğinde ve Türkiye örneği göz önüne alındığında sendikaların zaman içerisinde asıl var oluş sebeplerinden saptıkları gözlenmektedir. Öyle ki, temel amacı çalışanların haklarını koruyarak geliştirmek olan sendikalar güncel siyasetin konjonkturel aktörleri haline gelmişlerdir. Siyasi ve ideolojik görüş ayrılıklarına göre farklı sendikal oluşumlar ortaya çıkmıştır. Bu durum sendikaların, çalışanların hakkını savunma gayesinden uzaklaşmalarına neden olarak onları siyasetin güç merkezleri haline getirmiştir. Bu bağlamda kadınların siyasal etkinlik ve bilinç düzeyleri erkek çalışanlara nazaran göreceli olarak daha düşük olması nedeniyle kadın çalışanlar sendikal faaliyetlerden uzaklaşmıştır.Çalışmada, sağlık çalışanlarının sendikal örgütlenme davranışları cinsiyet temelinde incelenmiş olup, sağlık Sektörünün ele alınmasının temel nedeni ise sektörde kadın emeğinin yoğun olmasıdır. Ayrıca sağlık çalışanlarının sendikal görüşleri arasında cinsiyet temelinde anlamlı bir fark olup olmadığı konusu kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known, labor unions are legal entities organized to protect the rights of workers. Looking at the world and our country in general, primarily labor unions have been operating actively, and in course of time public servants' unions have began to grow up.When examined in the historical process and considered the example of Turkey, it is observed that unions have been strayed from the actual reasons for the existence. Unions whose main purposes are to develop by protecting the rights of employees' have become conjectural actors in current politics. According to the political and ideological differences of opinion, different union formations have emerged. This situation makes them the centers of power politics as a reason of straying from the purpose of defending the employees? right. In this respect, female employees have moved away from union activities because of the low rate levels of political activity and consciousness relatively male employees.In this study, we have investigated the gender based behaviors of health care workers on unionized organization. The main reason for addressing the health care sector, women's labor is intensive in this sector.In this study, We have discussed in a comprehensive manner whether there is a significant difference between health care workers union views of the grounds of gender.