İş doyumu ve örgütsel bağlılık çerçevesinde sağlık çalışanlarının sendika üyeliğinin incelenmesi: Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi örneği
Investigation of health workers' union membership in the framework of job satisfaction and organizational commitment: Uludağ University Faculty of Medicine case
  1. Tez No: 822980
  2. Yazar: ŞÜKRÜ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE NALÇACIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İş tatmini ve örgütsel bağlılık kavramları, birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bir organizasyondaki insan gücü, organizasyonu çalışır durumda tutmada önemli bir faktördür. Bir sağlık kuruluşunda insan faktörü kuruluştaki her şeydir. Bu amaçla sağlık kuruluşu çalışanları arasında örgütsel bağlılık ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve sağlık kuruluşu çalışanlarının örgütsel bağlılıklarıyla iş tatminlerine yönelik çözümler sunmak gerekmektedir. Sağlık profesyonellerinin örgütsel bağlılıkları, kavramsal bir bakış açısıyla değerlendirilerek tutumlar ve davranışsal bağlılık yaklaşımları tartışılmıştır. Günümüz dünyasında sağlık kurumları değer kazandıkça, hizmet çeşitliliği ve sürekliliği bir üst seviyeye taşındıkça, çalışanlarından daha fazla deneyim ve daha yüksek eğitim seviyesi istenmekte ve çalışanların bağlılıklarını artırabilecekleri ortamlar sağlanmaktadır. Bu araştırmanın genel amacı katılımcıların sendikal beklentilerini belirlemektir. Çalışmanın sonucunda ise katılımcıların; sendikaların yalnızca siyasi faaliyet içinde olmamaları, siyaseten toplu sözleşme ve grev hakkı gibi faaliyetlerde birleştirici kılmayı, sağlık çalışanlarının faaliyet alanlarına göre farklı sendikalar tarafından desteklenmesi gerektiği gibi konularda görüş birliğine vardıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of job satisfaction and organizational commitment have been the subject of many studies. Manpower in an organization is an important factor in keeping the organization running. In a healthcare organization, the human factor is everything in the organization. For this purpose, it is necessary to evaluate the relationship between organizational commitment and job satisfaction among health institution employees and to provide solutions for organizational commitment and job satisfaction of health institution employees. Organizational commitment of health professionals is evaluated from a conceptual perspective and attitudes and behavioral commitment approaches are discussed. In today's world, as health institutions gain value, service diversity and continuity are taken to the next level, more experience and higher education levels are required from their employees and environments are provided where employees can increase their commitment. The general purpose of this study is to determine the union expectations of the participants. As a result of the study, it was concluded that the participants agreed that unions should not only be involved in political activities, that they should be unifying in activities such as collective bargaining and the right to strike, and that health workers should be supported by different unions according to their fields of activity.