Isparta ve Denizli illerindeki kadın girişimciliği: Engeller bağlamında karşılaştırma
The women entrepreneurship in the provinces of Isparta and Denizli: The comparison with barriers dimension
  1. Tez No: 321746
  2. Yazar: EMİNE TOZLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada kadın girişimcilik kavramı ve kadın girişimcilerin karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. İlk iki bölümde sırası ile girişimcilik ve kadın girişimcilik kavramları ile ilgili literatür bilgilerine yer verilmiştir. Araştırmanın uygulama kısmında kadın girişimcilerin sorunlarına dair bir anket çalışması yapılmıştır. Hazırlanan anket Isparta ve Denizli illerindeki kadın girişimcilere uygulanmış ve engeller bağlamında bir karşılaştırma yapılmıştır.Yapılan araştırmanın evrenini Isparta ilinden 300 Denizli ilinden 940 olmak üzere toplamda 1240 kişidir. Çalışmanın örneklemini ise, Isparta ilinden 100, Denizli ilinden 200 kişi olmak üzere 300 kişi oluşturmaktadır. Uygulanan anket sayısı ise, Isparta'dan 84, Denizli'den 131 kişi olmak üzere 215 kişi'dir.Sonuç olarak her iki ilde de kadın girişimcilerin, sermaye ve mal temini sorunu ile karşılaştıkları ve bu sorunun üstesinden gelebilmek için kadın girişimcilerin ya altınlarını sattıkları ya da evlerini ipotek ettirdikleri bulgusu ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra özellikle Denizlili kadın girişimcilerin kalifiye eleman sıkıntısı çektikleri, Ispartalı kadın girişimcilerin ise ellerindeki fırsatları yeterince değerlendiremedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, women entrepreneurship concept and women entrepreneurs? problems were under scrutiny. The first two chapters include literature information about entrepreneurship and women entrepreneurship. A questionaire study was made in the practice part of this study on problems of women entrepreneurs in Denizli and Isparta. The comparison about problems was made between two different provinces.The population of comparison was 1240 person, 940 was from Denizli and 300 from Isparta. Patterns of study consists of 300 person, 100 from Isparta and 200 from Denizli. Number of questionaire was 215, 84 from Isparta and 131 from Denizli.As a result woman entrepreneurs from both cities had to sell their jewellery or get their houses hypothecated to overcome the problem of ware supply and costs. In addition to this, it is determined that woman entrepreneurs from Denizli are having problems to find qualified employee and women entrepreneurs from Isparta are missing opportunities.