Burdur ve çevresindeki manevi halk inançlarının din fenomenolojisi açısından incelenmesi
Analysis of the phenomenology of religious beliefs of people around Burdur and it neighbouring towns
- Tez No: 321765
- Danışmanlar: PROF. DR. NASUH GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Philosophy, Folklore
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlar, tarihin bütün devirlerinde mutlaka bir şeylere inanma ihtiyacı hissetmişlerdir. Bu nedenle insanlık tarihi boyunca din de insanla beraber var ola gelmiştir. Din ile birlikteliğini sürdüren insanlar, kendi milli kültürlerinden getirdikleri bazı inanış, âdet ve davranış biçimlerini dine yansıtmışlardır. Bu şekilde meydana gelen halk inançları zamanla toplumsallaşmış, tüm toplumun ortak değerleri ve pratikleri haline dönüşmüştür. Bu sebeple halk inançları, toplumu tanımaya ve anlamaya hizmet ettiği için önemlidir. Bir toplumu inançları olmaksızın değerlendirmek mutlaka bir eksikliğe sebep olacağı için, toplum bir bütün olarak ve her yönüyle araştırılmalıdır.Halk inançları konusunda bu güne kadar sayısız araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmalarda ortak noktalara değinilmesinin yanı sıra yeni bilgilere de temas edilmiştir. Burdur ve civarındaki halk inançları da birçok araştırmaya konu olmuştur. Yapılan bu çalışmada halk inançları, Din Fenomenolojisi açısından incelenmiştir. Her hangi bir inanç öğesi, dinsel bir değerlendirme yapılmadan ele alınmıştır. İnancın sebepleri araştırılmış, elde edilen bilgiler olduğu gibi ortaya konulmuştur.Çalışma bir giriş, dört bölüm, bir sonuç ve konuyla alâkalı eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, konusu ve kapsamı, çalışmada kullanılan yöntem ve teknikler hakkında bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde Burdur İli'nin coğrafi konumu, tarihçesi ve kültürel yapısı hakkında kısa bilgiler yer almaktadır.İkinci bölümde ise halk inançları deyimi hakkında tanımlar ve değerlendirmeler ile halk inançlarının ortaya çıkış sebepleri ve özellikleri konusunda bilgiler sunulmuştur.Üçüncü bölümde Burdur ve civarında, hayatın her safhasında karşılaşılan halk inançları ve uygulanan pratikler hakkında bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümde ise halk inançlarının Din Fenomenolojisi açısından bir değerlendirmesi yapılmıştır.Çalışmanın sonuç bölümünde de elde edilen bilgilerin bir değerlendirmesi yapılmış ve rapor haline getirilerek sunulmuştur.Çalışmaya konu olan diğer bilgiler de ekler bölümünde sunularak, çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
At all periods of history, human beings always felt the need to believe in something. For this reason, throughout human history the religion had its existence alongside humanity. People who continued association with religion, brought their own beliefs from national cultures, reflected customs and behaviors on religion. In this way, folk beliefs that occur over time, socialized and has become the common values and practices of the entire society. For this reason, popular beliefs are important that it serves to recognize and understand for society. Since evaluating a society without their beliefs will cause a deficiency, the society must be taken into consideration by all aspects and as a whole.There has been numerous researches on folk beliefs until this day. As well as common points are studied in these researches, also new information has been presented. Burdur and its vicinity has been the subject of numerous studies in folk beliefs. We tried to examine the beliefs of the people in terms of Phenomenology of Religion in this study. We have tried to discuss every detail of a belief without a certain religious point of view. We tried to investigate the causes of faith and reveal as it is.This study consists of an introduction, four chapters, a conclusion and relevant additions. The introduction provides information about purpose of the study, the subject and scopes, methods and techniques used in this study.The first section provides information about the history of geographical location and the province of Burdur.The second section identifies and reviews the folk beliefs and presents information on the reasons and features of the same folk beliefsIn the third chapter, information provided about the popular beliefs and practices encountered, in and around Burdur, at every stage of life.In the fourth chapter an evaluation is made by the means of Phenomenology of Religion of the public beliefs stated in the study.In the end, an assessment of the information obtained is presented as a report.Other information which is the subject of study presented in the appendix, And the study is completed.