Katma değer vergisinde ihracat istisnası ve iade uygulama esasları
Value added tax exemption export and return the application rules
  1. Tez No: 287787
  2. Yazar: NURGÜL FİLİZ BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'de 1980 sonrasında dış ticarette yapısal bir dönüşüm yaşanmıştır. Sanayileşmede dışa dönük politikalar izlenmeye başlanmış, ihracatı teşvik etmek amacıyla bir takım düzenlemeler yapılmıştır. Katma Değer Vergisi'nin yürürlüğe girmesiyle de birlikte Kanun'da istisna hükümlerine yer verilmiştir. Çalışmanın temelini oluşturan Katma Değer Vergisi'nde ihracat istisnası konusu da ihracatçılar için sağlanan bir vergi iade sistemidir.Bu çalışmada, 1985 yılıyla birlikte Türk Vergi Sistemine dahil olan 3065 Sayılı Katma Değer Vergisinin özellikleri, bu vergi kapsamında yer alan istisnalar konusu incelenmiştir. Özellikle Katma Değer Vergisi istisnaları içerisinde yer alan ihracat istisnası ve bu istisna nedeniyle yapılan Katma Değer Vergisi iadelerine ilişkin Türkiye'deki düzenlemeler araştırılmıştır. Söz konusu çalışmada Türkiye'de uygulanan Katma Değer Vergisi Kanunu çerçevesinde ihracat istisnası ile ilgili hangi düzenlemelerin yapıldığı ve iadenin gerçekleşmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey experienced a structual transformation in foreign trade after 1980. Extrovert policies for industrialization has started and some arrangements have been done in order to promote export. Exceptional provisions specified in law after Value Added Tax (VAT) has been inured. The subject ?Export Tax Relief in VAT? which is the base of this study is also a policy about fiscal stimulus.Value Added Tax Law No 3065 which is qualified under Turkish Tax System in 1985 and it?s exceptions analyzed in this study. Particularly export exceptions and export rebates practise in Turkey searched. All arrangements about Value Added Tax and the way to follow for export rebates asserted.