Yemek turizmine katılma niyeti: Planlı davranış teorisi çerçevesinde bir inceleme
Intention of attending food tourism: An overview on theory of planned behavior frame
  1. Tez No: 321959
  2. Yazar: GÜLŞAH AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada yemek amaçlı seyahat eden kişilerin davranışsal niyetleri, Planlı Davranış Teorisi kapsamında ele alınmıştır. Bu amaçla bir sosyal paylaşım sitesindeki gurme grubuna üye olan kişilerin yemek turizmine katılma niyetleri; davranışa yönelik tutumları, öznel normları ve algıladıkları davranışsal kontrol vasıtasıyla açıklanmaya çalışılmıştır. 137 kişi üzerinde gerçekleştirilen çok değişkenli hiyerarşik regresyon analizi neticesinde katılımcıların davranışa yönelik tutumları ve öznel normları, yemek amaçlı seyahat etme niyetini %29 oranında açıklamıştır. Algılanan davranışsal kontrolün, katılımcıların niyetlerini etkilememesi üzerine araştırma modeli Nedensel Davranış Teorisi'ne dönüşmüştür.Bu çalışma ile yemek turizminde uzmanlaşmak isteyen turizm işletmelerine ve destinasyonlara yol göstermek hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan yemek turisti; 20-40 yaş arası, iyi eğitimli, orta gelir düzeyindeki kişilerden oluşmaktadır. Bu kişiler genellikle aile ve arkadaşlarıyla, özel araçlarında seyahat etmektedirler. Seyahatlerini önceden planlarlar ve genellikle belirli bir yemek türü (sıklıkla kebap yemekleri) için seyahat ederler. Gelirleriyle doğru orantılı olarak harcama yaparlar, harcadıkları para 50-250 TL arasında değişmektedir. Yemek amaçlı seyahat niyetleri en çok tutumlarından etkilenmektedir. Yemek turizmini yerel kültürü tanımak ve yeni lezzetler keşfetmekle özdeşleştirmişlerdir. Aile ve arkadaş çevresinin yargıları da genel olarak yemek turistinin niyetleri üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, behavioral intentions of food tourists? are examined by Theory of Planned Behavior. Members of a gourmet group on a social networking site, were chosen to explain their intentions via their attitudes toward behavior, subjective norms and perceived behavioral control. Hierarchical regression analysis was applied on a sample of 137 and results showed that only attitudes toward behavior and subjective norms explained behavioral intentions (R2=0,29). Because of the fact that perceived behavioral control didn?t have any effect on behavioral intention, research model turned to Theory of Reasoned Action.This study aims to guide tourism businesses and destinations which want to specialise on food tourism. In this research, food tourists are aged of 20-40, well educated and have middle range income. They generally travel with their families and friends by their own car. They plan their travel before and the main purpose of the travel is to eat a special kind of food (mostly kebabs). They spend directly proportional by their income, generally 50-250 TL. Their behavioral intentions are effected mostly by their attitudes. They attend food tourism to know more about local culture and discover new tastes. Thoughts of families and friends have also impacts on food tourists? intentions.